Acil durum uyarı sistemleri güvenli mi?

0

Acil durum uyarı

Acil durum uyarı sistemleri, birçok şehirde tehlikeli durumlarda halkın uyarılmasını sağlıyor. Ancak kötü niyetli hackerlar nedeniyle acil durum uyarı sistemleri devre dışı bırakılabilir.

Acil durum uyarı sistemleri saldırıya açık

Bastille’deki güvenlik araştırmacıları, Boston merkezli ATI Systems tarafından sağlanan acil durum uyarı sistemlerinde açık olduğunu ortaya çıkardı. Radyo frekansı temelli bu sistemler, radyo dalgaları üzerinden kötü niyetli bir mesaj göndererek istismar edilebiliyor. ATI’nin kullandığı radyo protokolü şifrelenmediğinden, aktivasyon mesajları oluşturulabilir. Yanlış uyarıların verilmesi ise büyük ölçüde mal ve can kaybı gibi bir felaketle sonuçlanabilir.

San Francisco ve New York’taki One World Ticaret Merkezi, West Point Askeri Akademisi ve Hindistan’daki nükleer enerji santrali de dahil olmak üzere tüm ATI uyarı sistemleri tehlikeli olabilir. Kötü niyetli hackerlar tarafından bu uyarı sistemleri hacklenerek can ve mal güvenliği tehlikeye atılabilir. Bu nedenle sistemlerde yazılım yükseltmesi ve düzenli ekipman kontrolü yapılarak güvenlik önlemlerinin artırılması gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>