Acil durum zeplini geliştirildi

0

Acil durum zeplini

Güney Koreli bir şirket tarafından geliştirilen acil durum zeplini, arama-kurtarma faaliyetlerinde görev alacak. Acil durum zeplini, 5G ağı ile hızlı iletişim kurulmasını sağlayacak

Acil durum zeplini: Skyship

Güney Koreli telco KT şirketi,olası felaketlerde hayatta kalanları arama-kurtarma çalışmalarını acil durum ağı geliştirdi. telco KT, bu tip çalışmalarda kullanıma uygun olacak, helyum gazı temelli zeplin tasarımı için yerel drone yapımcısı Metismake ile işbirliği yaptı.

Yeni tasarım zeplinde; itici, ağ modülü, yüksek çözünürlüklü kamera ve zemine daha küçük droneları bırakabilen bir gövde tasarımı bulunuyor.

Zeplin, 13 m/s’lik rüzgar hızlarında bile stabil olarak çalışabiliyor. Saatte 80 km hıza ulaşabilen zeplin, 6 saat boyunca kesintisiz bir şekilde havada kalabiliyor.

Kurtarma çalışması sırasında zeplinin acil durum sinyali alması durumunda, acil durum kitleri ve malzemeleri sağlayacak olan dronelar göreve başlayacak.

LTE ve 5G mobil ağına sahip olan zeplin, acil olarak tıbbi kayıtlar oluşturarak, hastanelerin ve acil durum ekiplerinin durumu hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>