Techinside Google News
Techinside Google News

Activision ve Meta’ya dava şoku!

ABD’de bir ilkokulda meydana gelen silahlı saldırı sonrası kurban yakınları ve aileler Activision ve Meta'ya dava açıyor
- Advertisement -

Activision, Meta ve silah üreticisi Daniel Defense firmasına dava açan aileler, daha önce Sandy Hook’ta vurulan kurbanların aileleri için silah üreticisi Remington’dan bir uzlaşma kazanan avukat Josh Koskoff tarafından temsil ediliyor. Teknoloji şirketlerine karşı açılan dava özellikle, “AR-15 saldırı tüfeği için yeni ve genç bir tüketici tabanı oluşturmaya yardımcı olan kurnaz bir pazarlama biçimi” olarak tanımladığı Activision’ın popüler “Call of Duty” video oyunu serisine ve davanın “görünüşte ateşli silah reklamını yasaklayan dayanıksız, kolayca atlatılabilen kuralları bilerek yayınladığını; aslında bu kuralların silah endüstrisi için bir oyun kitabı işlevi gördüğünü” iddia ettiği fotoğraf uygulaması Instagram’a işaret ediyor.

Activision yaptığı açıklamada, “bu anlamsız şiddet eyleminden etkilenen ailelere ve topluluklara en derin üzüntülerini” ifade etti, ancak “Akademik ve bilimsel araştırmalar, video oyunları ile silah şiddeti arasında nedensel bir bağlantı olmadığını göstermeye devam ediyor” dedi.

Dava dosyasında yer alan iddialara göre, Uvalde’deki saldırgan bir “Call of Duty: Modern Warfare” oyuncusuydu ve Daniel Defense’in Instagram’daki reklamları tarafından da hedef alınmıştı. Dosyada “Activision oyunu Modern Warfare’i indirdikten sonraki haftalar içinde, saldırgan çeşitli saldırı silahlarına göz atıyor, oyun tarafından popüler hale getirilen ateşli silah eklentilerini ediniyor ve Daniel Defense’in web sitesine tekrar tekrar dönüyordu” ibareleri yer alıyor.

Uvalde okul saldırısı, 24 Mayıs 2022’de ABD’nin Teksas eyaletinin Uvalde kentindeki Robb İlkokulu’nda meydana gelmişti. Okulun eski öğrencilerinden 18 yaşındaki Salvador Ramos’un 19 öğrenci ve iki öğretmeni öldürdüğü, 17 kişinin ise yaralandığı ancak hayatta kaldığı toplu saldırı kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. ABD’de son 24 yılda 83 farklı okul saldırısı gerçekleşirken, 2000 – 2021 yılları arasında ABD’de sadece ilk ve orta dereceli öğretim kurumlarında toplam 276 kişinin bu saldırılarda yaşamını kaybettiği rapor ediliyor.  

Politikacılar ise video oyunlarının silah şiddetini teşvik edip etmediğini tartışmaya devam ediyor. Stanford Brainstorm Lab tarafından yakın zamanda yapılan bir incelemede konuyla ilgili 82 tıbbi araştırma makalesi incelenmiş ve şu sonuca varılmıştır: “mevcut tıbbi araştırmalar ve akademik çalışmalar video oyunları oynamak ile gerçek hayatta silah şiddeti arasında herhangi bir nedensel bağlantı bulamamıştır.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir