Adalet Bakanlığı ve BTK’dan büyük işbirliği!

0

Adalet Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu güçlerini birleştiriyor. İki büyük kurum UYAP Entegrasyonu Protokolü‘nü imzalayacaklar. Bu imzaların ardından BTK için dış birim entegrasyonu da yapılmış olacak.

Peki UYAP Bilişim Sistemi nedir?

UYAP; günümüzün gerekli tüm teknolojik gelişmelerini kullanarak, Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının, bağlı ve ilgili kuruluşlarının, adli ve idari tüm yargı ve yargı destek birimlerinin donanım ve yazılım olarak iç otomasyonunu ve benzer şekilde bilgi otomasyonu sistemlerini kurmuş kamu kurum ve kuruluşları ile dış birim entegrasyonunu sağlayan ve e-Dönüşüm sürecinde e-Adalet ayağını oluşturan bir bilişim sistemidir. Bugün itibariyle UYAP ülkemizde Adalet Bakanlığı teşkilatı ile yargı birimlerinin tamamında işletimde olup bu birimlerin her türlü yargısal, idari ve denetim faaliyetleri bu sistemle elektronik ortamda yürütüyor.

Sistem içerisinde Avukat Bilgi Sistemi ve Vatandaş Bilgi Sistemi gibi birçok önemli istihbarat servisine erişilebiliyor. 

İmza öncesi yapılan açıklama ise şu şekilde:

“UYAP sistemine bağlı adli makamlardan BTK tarafına gelen talepler ile ilgili Adalet Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu arasında protokol imzalanması kararlaştırılmıştır.

Protokol ile adli makamlar tarafından talebin en hızlı şekilde kurumumuza ulaştırılması, adli makamların çıkan sonuçları elde etmelerinin çabuklaştırılması, evrak iadesi ve gecikmelerin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. UYAP Entegrasyonu Protokolü 07 Haziran 2017 Çarşamba günü saat 11:00 ‘da düzenlenecek olan imza töreni ile basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>