Adalet Bakanlığı: E-tebligatla 260 milyon lira tasarruf sağlandı

0

Geçen yıl başlatılan e-tebligatla bugüne 260 milyon lira tasarruf edildi

Adalet Bakanlığı, 1 Ocak 2019’da başladığı e-tebligat uygulamasıyla 260 milyon TL tasarruf sağlandığını açıklandı. Bakanlık  bugüne kadar 20 milyon 621 bin 253 tebligatı elektronik ortamda gönderdi. Öte yandan tebligatların elektronik ortamda oluşturulması ile birlikte 700 bin ton kağıt tasarruf edilerek binlerce ağaç kesilmekten kurtarıldı. Elektronik tebligat uygulamasıyla tebligatlar anlık olarak muhatabına ya da ilgili kurama ulaştığı için yargı süreçleri tebligat kaynaklı gecikmenin de önüne geçiliyor.

 Rakamlarla e-tebligat uygulaması

Uygulamanın başladığı tarihten bu yana Adalet Bakanlığından vatandaşlara gönderilen tebligat sayısı 10 milyon 683 bin 166, tüzel kişilere gönderilen tebligat sayısı 7 milyon 245 bin 845, kamu kurumlarına gönderilen tebligat sayısı 2 milyon 432 bin 318. Elektronik tebligat uygulamasında günlük ortalama 50 bin 791 tebligat, aylık ortalama bir milyon 586 bin 250 tebligat gönderiliyor.

E-tebligat süreci nasil işliyor?

E-tebligat adresi almak için başvurular PTT’ye yapılırken, oluşturulan e-tebligat adresleri Ulusal Elektronik Tebligat Sistemine (UETS) kaydediliyor. E-tebligat adresi, adres sahibine teslim edilmek üzere ilgili kurum, kuruluş veya birliğe PTT tarafından gönderiliyor. Teslim işleminin gerçekleştiği bilgisinin iletilmesinden sonra bu adres, tebligat çıkarmaya yetkili makam ve mercilerin kullanımına sunuluyor.

Bu makam ve merciler, elektronik tebligat mesajını hazırlayarak, UETS’ye teslim ediyor, UETS, elektronik tebligat mesajını zaman damgasıyla ilişkilendirerek muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştırıyor. Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılıyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>