Adil kullanım kotasında değişiklik mi olacak?

1

speedtest-akk-turk-telekom

Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük bir bölümünü “Adil Kullanım Kotası” uygulamasından şikayetçi. Her ne kadar internet sağlayıcılarının AKK olmayan paketler sunsa da, bu paketler yüksek fiyatları yüzünden tüketiciyi pek memnun etmiyor.

8 mbps hızla adil kullanım kotası olmayan tarifelere 100 TL civarında ücret ödeyerek satın almak mümkün. Standart paketler ise 50 TL’den başlıyor.

Ancak standart paketlerde adil kullanım kotası ortalama 60 GB oluyor. Bu da yaklaşık 1 adet GTA 5 oyununun indirme boyutu ile eş değer. Tüketimin dijitale doğru büyük oranda kayması ve tüketici şikayetleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu (BTK) harekete geçirdi.

2016 İş Planını yayınlayan BTK, Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamalarına ilişkin çalışmayı planları arasına dahil etti.

AKN planının açıklamasında ise; “Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişiminde uygulanmakta olan AKN ile ilgili çalışma yapılması suretiyle, özellikle AKN sonrası veri indirme hızlarının iyileştirilmesi, tüketiciler açısından belirliliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanmaktadır.” İfadeleri yer alıyor.

Planın tamamlanma tarihi olarak Ağustos 2016’yı işaret eden BTK, AKK’de büyük değişikliklerin olacağının sinyallerini veriyor. Tahminler AKK’nin standart paketlerde 100 ile 150 GB arasında olması yönünde.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Yorumlar

  1. Planın tamamlanma tarihi olarak Ağustos 2016’yı işaret eden BTK, AKK’de büyük değişikliklerin olacağının sinyallerini veriyor. Tahminler AKK’nin standart paketlerde 100 ile 150 GB arasında olması yönünde.

    Gülmekten yerlerde yuvarlanıyorum. Yorum yok :D

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>