Techinside Google News
Techinside Google News

Adobe, yeni AI aracı ile müzik yapım sürecini baştan yaratacak!

Adobe tarafından yapılan en yeni üretken yapay zeka deneyi, insanların herhangi bir profesyonel ses deneyimi olmadan müzik oluşturmasına ve özelleştirmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Çarşamba günü Brooklyn’deki Hot Pod Zirvesi sırasında duyurulan Adobe Project Music GenAI Control, kullanıcıların metin komutlarını kullanarak müzik oluşturmasına ve ardından özel düzenleme yazılımına geçmeden bu sesi düzenlemesine olanak tanıyan yeni bir prototip aracı.

Kullanıcılar, “mutlu dans” veya “hüzünlü caz” gibi belirli bir tarzda müzik üretecek bir metin açıklaması girerek başlıyorlar. Adobe, entegre düzenleme kontrollerinin kullanıcıların bu sonuçları özelleştirmesine; yinelenen desenleri, tempoyu, yoğunluğu ve yapıyı ayarlamasına olanak tanıdığını söylüyor. 

- Advertisement -

İçerik oluşturmak için arka plan parçaları veya arka plan müziği gibi şeylere ihtiyaç duyan kişiler için müzik bölümleri yeniden karıştırılabilir ve ses, tekrarlanan bir döngü olarak oluşturulabilir.

Ayrıca Adobe, parçanın sabit bir animasyon veya podcast bölümleri gibi şeyler için yeterince uzun olmasını istiyorsanız aracın oluşturulan sesi “bir referans melodiye göre” ayarlayabileceğini ve ses kliplerinin uzunluğunu uzatabileceğini söylüyor. Oluşturulan sesi düzenlemek için gerçek kullanıcı arayüzü henüz açıklanmadı, bu nedenle şimdilik hayal gücümüzü kullanmamız gerekecek.

Adobe, kamu malı içeriğin halka açık Project Music GenAI Control demosu için yüklendiğini söylüyor ancak aracın herhangi bir sesin referans materyal olarak doğrudan araca yüklenmesine izin verip vermeyeceği veya kliplerin ne kadar süreyle uzatılabileceği açık değil. 

Google’ın MusicLM ve Meta’nın açık kaynaklı AudioCraft’ı gibi benzer araçlar halihazırda mevcut veya geliştirilmekte olsa da, bunlar kullanıcıların yalnızca metin istemleri yoluyla ses oluşturmasına olanak tanıyor ve müzik çıkışını düzenleme konusunda çok az destek veriyor ya da hiç vermiyor. Bu, istediğiniz sonuçları elde edene kadar sıfırdan ses üretmeye devam etmeniz veya ses düzenleme yazılımını kullanarak bu düzenlemeleri kendiniz manuel olarak yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Adobe Research’te kıdemli araştırma bilimcisi olan Nicholas Bryan bir basın bülteninde, “Bu yeni araçların en heyecan verici yanlarından biri bunların yalnızca ses üretmekle ilgili olmamasıdır.” dedi. 

Yaratıcılara seslerini şekillendirmek, ayarlamak ve düzenlemek için aynı türden derin kontrol vererek, bunu Photoshop düzeyine taşıyorlar. Bu, müzik için bir tür piksel düzeyinde kontrol.

Project Music GenAI, Kaliforniya Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Okulu ile işbirliği içinde geliştiriliyor. Adobe bunu bir “erken aşama” denemesi olarak tanımlıyor; dolayısıyla bu özellikler eninde sonunda şirketin Audition ve Premiere Pro gibi mevcut düzenleme araçlarına dahil edilebilecek olsa da, bu biraz zaman alacak. 

Araç henüz halka açık değil ve yayın tarihi açıklanmadı. Adobe’un üzerinde çalıştığı diğer deneylerin yanı sıra Project Music GenAI’nin gelişimini Adobe Labs web sitesinden takip edebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir