Techinside Google News
Techinside Google News

Adobe, endişeleri gidermek için hizmet şartlarını elden geçirdi!

Adobe, güveni yeniden kazanmak amacıyla müşterilerin uygulamalarını kullanırken kabul etmesi gereken şartları elden geçiriyor ve yapay zekayı çalışmaları konusunda eğitmeyeceğini açıklıyor. 
- Advertisement -

Yeni bir Adobe blog yazısı aracılığıyla duyurulan değişiklik, şirketin hizmet şartlarında yapılacak bir güncellemenin çalışmalarının yapay zeka eğitimi için kullanılmasına izin vereceğinden korkan kullanıcıların bir haftalık tepkisinden sonra geldi.

Adobe’nin dijital medya başkanı David Wadhwani’ye göre, yeni hizmet şartlarının 18 Haziran’da yayınlanması bekleniyor ve Adobe’nin müşterilerinin çalışmaları konusunda ne yapmasına izin verildiğini daha iyi açıklamayı amaçlıyor.

Wadhwani, “Müşterilerimizin içeriği konusunda hiçbir zaman üretken yapay zekayı eğitmedik, hiçbir zaman bir müşterinin çalışmasının sahipliğini almadık ve yasal olarak gerekli olanın ötesinde müşteri içeriğine erişime asla izin vermedik.” dedi.

Adobe, yapay zekayı ele alan hizmet şartları güncellemesinde müşterilerinin dil konusunda uyarılmasının ardından geçen hafta yaratıcıların geniş çaplı incelemesiyle karşı karşıya kaldı. Müşteriler, Adobe’nin belirsiz dilini, şirketin Adobe’nin üretken yapay zeka modellerini eğitmek için müşterilerin çalışmalarına serbestçe erişmesine ve bunları kullanmasına izin verdiği anlamına gelecek şekilde yorumladı. Durum böyle değildi ve Adobe’nin eğitimle ilgili politikaları değişmiyordu, ancak baş ürün sorumlusu Scott Belsky, ifadelerin “belirsiz” olduğunu ve “güven ve şeffaflığın bu günlerde bundan daha önemli olamayacağını” kabul etti.

Wadhwani, Adobe’nin Hizmet Şartları’nda kullanılan dilin hiçbir zaman müşterilerin çalışmaları konusunda yapay zeka eğitimine izin verme niyetinde olmadığını söylüyor. Wadhwani, “Geçmişe baktığımızda, hizmet şartlarını daha erken modernize edip netleştirmemiz gerekirdi.” diyor. “Ve aslında yaptığımız işe uyacak şekilde şartları daha proaktif bir şekilde daraltmalıydık ve yasal gerekliliklerimizin ne olduğunu daha iyi açıklamalıydık.”

Yaratıcı topluluğun bir bölümü, Adobe’ye karşı uzun süredir devam eden bir rahatsızlık duyuyor. Bu rahatsızlığın sebepleri arasında Adobe’nin iddia edilen endüstri tekeli, abonelik tabanlı fiyatlandırma modelleri ve üretken yapay zeka kullanımı yer alıyor.

Yapay zeka metin

Şirket, bazı etik kaygılardan kaçınmak için kendi Firefly yapay zeka modelini Adobe Stock görüntüleri, açık lisanslı içerik ve kamu malı içerikler üzerinde eğitti; ancak birçok sanatçı, eserlerine referans veren görüntülerin Adobe’nin stok platformunda yer aldığını tespit etti. Bu durum, uygulanan koruma önlemlerine güvenmeyi zorlaştırıyor.

Wadhwani, şirketin hisse senedi ve Firefly eğitim verilerini çevreleyen içerik denetimiyle ilgili olarak “Süreç konusunda kendimizi çok ama çok iyi hissediyoruz.” dedi ancak bunun “asla mükemmel olmayacağını” da kabul etti. Wadhwani, şirketin politikalarını ihlal eden içeriği Firefly’ın eğitim verilerinden kaldırabileceğini ve müşterilerin, şirketin hizmetini geliştirmek için tasarlanmış otomatik sistemlerden vazgeçebileceklerini söylüyor.

Adobe, blog yazısında “güvenin kazanılması gerektiğini” kabul ettiğini ve yeni değişiklikleri tartışmak için geri bildirim aldığını söyledi. Daha fazla şeffaflık hoş bir değişiklik, ancak küçümsenen yaratıcıları bunun herhangi bir kötü niyet taşımadığına ikna etmek muhtemelen biraz zaman alacak.

Yazıda “Önümüzdeki dönemde yaratıcılar için güvenilir bir ortak olmaya kararlıyız. Bunun için yorulmadan çalışacağız” ifadesi de yer alıyordu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir