Adobe Flash desteği artık bitiyor

0

Adobe Flash desteği

İnternet sitelerinin bir dönem vazgeçilmezi olan Adobe Flash için artık sona gelindi. Adobe Flash desteği kesin olarak sonlanıyor.

Adobe Flash desteği 31 Aralık’ta bitiyor

Adobe Flash, bir dönem internet sitelerinin vazgeçilmezi arasındaydı. YouTube bile video hizmetlerinde multimedya desteği sağladığı için Adobe Flash’ı kullanıyordu.

Ancak Adobe tarafından yaklaşık 3 yıl önce yapılan açıklamada, Flash desteğinin sonlandırılacağı duyurulmuştu. Artık bu tarih netleşti ve Flash desteğinin 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle sonlanacağı duyuruldu.

HTML 5 ve CSS 3 tarafında yaşanan gelişmeler, Flas tarafının ömrünün kısalmasına neden oldu. Ayrıca Flash ile ortaya çıkan güvenlik açıkları da Adobe’un bu konuda radikal bir karar almasını zorunlu hale getirdi. Adobe Flash’ın hızlı düşüşünde 2010 yılında Steve Jobs tarafından yapılan detaylı açıklamalar da önemli bir rol oynamıştı. Bununla birlikte Google Chrome tarayıcısından Flash desteğini kaldırmış ve Flash tarafında artık toparlanamayacak bir süreç başlamıştı.

Flash desteğinin sonlanmasıyla, internet sitelerinin akışında herhangi bir bozulma olmaması için birçok internet sitesi yeni yöntemleri uygulamayı başladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>