Techinside Google News
Techinside Google News

Adobe’ye gizli ücret skandalı nedeniyle dava açıldı!

Adobe'nin kullanıcılarını istemedikleri abonelikleri iptal etmekten caydırmak için karmaşık bir iptal süreci ve gizli iptal ücreti kullanmakla suçladı.
- Advertisement -

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Adobe’nin aboneliklerini iptal etmek isteyen kullanıcılarına gizli bir iptal ücreti uyguladığı gerekçesiyle şirkete dava açtı. Adobe, kullanıcılarını istemedikleri abonelikleri iptal etmekten caydırmak için karmaşık ve zor bir iptal sürecine zorlamakla suçlanıyor.

Adobe, Creative Cloud ürünlerini abonelik bazında sunuyor ve ücretler aylık olarak ödeniyor. Ancak bu aylık ödeme, istediğiniz zaman iptal edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Çoğu müşteri, aslında gizli bir yıllık sözleşmeye bağlı kalıyor. Müşteriler, ücretsiz deneme sürümüne kaydolduktan sonra varsayılan olarak yıllık Creative Cloud planına kaydediliyor. Yıllık sözleşmeyi iptal etmek isteyen Adobe kullanıcıları, kalan sözleşme yükümlülüğünün yüzde 50’sine tekabül eden gizli bir ücret ödemek zorunda kalıyor.

Adobe, müşterilere daha yüksek maliyetli olan ve iptal edilebilir bir aylık abonelik planı sunuyor, ancak bu fark yeni veya mevcut müşterilere her zaman net bir şekilde belirtilmiyor. Adobe’nin internet sitesinde, tüm uygulamalarına erişim için aylık 60 dolarlık bir ücret listeleniyor, ancak bu sadece yıllık sözleşmeyi kabul ederseniz geçerli. Gerçek bir aylık plan, iptal edilebilir, aylık 90 dolar bir ücrete sahip ve bir yıl peşin ödeme yaparsanız, 14 günlük süreden sonra iptal ettiğinizde geri ödeme yapılmıyor.

Adalet Bakanlığı’na göre, Adobe’nin bu düzenlemesi Restore Online Shoppers’ Confidence Act (ROSCA) yasasını ihlal ediyor. Gizli ücret bilgilerini ince yazılar ve fark edilmesi zor bağlantılar aracılığıyla sakladığı iddia ediliyor. Şikayet, yıllarca Adobe’nin bu gizli ücretten kâr elde ettiğini, tüketicilere aboneliklerin gerçek maliyetleri hakkında yanıltıcı bilgi verdiğini ve iptal etmeye çalıştıklarında onlara bu ücreti dayatarak güçlü bir müşteri tutma aracı olarak kullandığını belirtiyor.

Adobe’nin ayrıca çevrimiçi aboneliklerini iptal etmek için tüketicilere basit bir mekanizma sunmadığı iddia ediliyor. Bunun yerine Adobe’nin abonelik gelirlerini korumak amacıyla, abonelerini iptal etmeye çalışırken gereksiz adımlar, gecikmeler, istenmeyen teklifler ve uyarılarla dolu karmaşık ve verimsiz bir iptal sürecine tabi tuttuğuileri sürülüyor.

Dava, belirtilmemiş miktarlarda tüketici tazminatı, parasal cezalar ve Adobe’nin müşteri iptallerini engellemek için gizli ücretler kullanmaya devam etmesini önleyecek kalıcı bir tedbir talep ediyor. ABD hükümeti, Adobe’nin bu uygulamalarına son vermesini ve müşterilere daha şeffaf ve adil bir iptal süreci sunmasını istiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir