Afet gönüllüleri, TTAKE çatısı altında buluştu

0

Türk Telekom, 11 yıl önce her türlü doğal afet, kaza ve arama kurtarma faaliyetleri gerektiren olaylarda zor durumda kalanlara yardım etmek için TTAKE’yi kurdu. Şirkette çalışanların gönüllü olarak girdiği sivil savunma hareketi, şimdiye kadar çok fazla insanın hayatına dokundu.

TTAKE, 30 üyeli merkez ekip ve buna ek olarak 11 bölge destek ekibi ile toplam 175 üyeye sahip ve AFAD’a (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) akredite durumda faaliyet gösteriyor. İçişleri Bakanlığı bünyesinde geliştirilen ve afet anlarında kullanılması hedeflenen “AFAD ACİL” uygulaması da 12 Kasım Düzce Depremi’nin yıldönümü olan 12 Kasım 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açıldı.

Depremlerden sellere: TTAKE gönüllüleri neler yapıyor?

TTAKE’in gönüllü üyeleri, diğer sivil savunma ekipleriyle devamlı halde bilgi paylaşımı gerçekleştiriyor. İlgili konularda ekipler, güncel eğitimleri takip ediyorlar.

Kurulan destek ekipleri, bölge coğrafyasına ve karakteristiğine uygun eğitimlerle kendi alanlarında uzmanlaşıyorlar. Hızla toplanıp olay yerine intikal edebilen reflekslere sahip üyeler; geçen yaz Antalya’nın Manavgat bölgesinde çıkan yangında 17 farklı yardım çağrısı aldı. 35 kişinin yangın bölgesinden tahliyesine destekte bulundu.

Manavgat’ta çıkan yangının yanı sıra, TTAKE üyelerini daha pek çok arama kurtarma vakası, doğal afet durumları ve toplumsal olaylarda gördük. Van Erciş depremi, İstanbul’da yaşanan “Pamir Bebek” olayı, Trabzon ve Samsun’daki birçok “sel baskını”, Bafra‘da düzenlenen “Kapıkaya Fest”teki arama kurtarma çalışması, Samsun’daki “Balkan Tatbikatı”, Elâzığ ve İzmir depremleri bunlardan yalnızca bazılarıydı.

Çocuklar için bilinçlendirme çalışmaları

TTAKE’deki her ekip üyesinin “İlk Yardım” ve “Depremde Arama Kurtarma” eğitimlerini alması zorunlu. Ayrıca, destek ekip üyeleri, bölgelerin coğrafi özelliklerine göre Türk Telekom Akademi tarafından kendilerine atanan eğitimlere de katılıyorlar.

Zorunlu eğitimlerin yanı sıra, ekip üyelerinin verdiği eğitimler de kuruma büyük bir güç ve motivasyon sağlıyor. TTAKE, sosyal sorumluluk yaklaşımı kapsamında hayata geçirilen Türk Telekom Okulları’ndaki 1.000 öğrenciye, Millî Eğitim Bakanlığı’nın izni dâhilinde, “Deprem Öncesi, Anı ve Sonrası” konulu “Deprem Bilinçlendirme Seminerleri” verdi. Ayrıca yaklaşık 200 “Türk Telekom Anaokulu ve Kreş” öğrencisiyle seviyelerine uygun eğitimler düzenlendi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>