Afrika’da çalıp Japonya’da paraya çevirdiler

0

Japonya’da 15 Mayıs’ta gerçekleştiği anlaşılan organize bir saldırı, Afrika’daki bankaların sadece 4 saat içinde 19 milyon doları dijital hırsızlara kaptırmasına neden oldu. Olay şimdi, dijital güvenlik ve bankacılık uzmanlarının yeni önlemler almasını gerektirecek.

Japonya’daki bankamatiklerden sadece 4 saat içinde 19 milyon dolar nakit para çalınmasına neden olan olay, Afrika’da çalınan kredi kartlarının vakit kaybetmeden Japonya’da nakit çekim için kullanılmasıyla yaşandı. Bankamatikler günlük sadece 900 dolar çekim izni verdiği için hırsızlar her kredi kartından sadece 900 dolar çekebildi. Ancak asıl ilginç olan 4 saat içinde farklı bankamatiklerde aynı anda yapılan işlemlerle bu çalıntı kredi kartlarından toplam 19 milyon dolar çekilmesi.

Japon polisi hırsızlık operasyonuna 100 kadar üyenin katıldığını hepsinin mümkün olan hızlı şekilde, ellerindeki tüm kartlardan 900’ar dolar çekerek operasyonu tamamladıklarını düşünüyor. Hırsızlık çok hızlı yaşandığı için Afrika’daki alt yapıları zayıf bankaların müşterilerine ulaşıp teyit almak için gerekli vakti bulamadığı ve kartları bloke etmekte geciktiği de anlaşılıyor.

Bu yeni hırsızlık yöntemi, sağlıklı alt yapı kuramayan bankacılık sisteminin her zaman risk altında olduğunu da gösteriyor. Türk bankaları çoğu zaman, müşterinin kartıyla, müşterinin yaşadığı ilden farklı bir ilde ilk kez alışveriş yapıldığını tespit ettiğinde sadece birkaç dakika içinde müşteriyi arayıp teyit istiyor. Müşteri teyit vermezse, banka hemen polisi bilgilendiriyor ve alışverişin yapıldığı üye iş yeri aranarak güvenlik kamerası kayıtlarının hazır edilmesini veya hırsız yakınlardaysa gözden kaçırılmaması, oyalanması istenebiliyor. Hırsız daha dükkandan uzaklaşmadan polis harcamayı yapan hırsızı yarım saatten kısa sürede yakalayabiliyor.

Şimdi Japonya ve Güney Afrika polisi ile Interpol de, dünya çapında dolaşıma çıktığı düşünülen bu 100 kişilik organize çetenin peşinde. Polis, çetenin kredi kartı bilgilerini uluslararası online alışveriş işlemleri sırasında çaldığını düşünüyor. Bir diğer deyişle, online alışverişlerde çok daha güvenli bir seçenek olan sanal kartları kullanmak tüketiciler için daha doğru bir hareket.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>