Ağ dünyasında yeni iş kolları dikkat çekiyor

0

Ağ dünyasında yeni iş kolları

Nispeten istikrarlı kurumsal ağ dünyası, son birkaç yılda oldukça büyük bir değişim geçirdi. Sonuç olarak, geleneksel iş unvanlarına sahip ağ profesyonelleri yeni sorumluluklar üstlendi ve tamamen yeni iş unvanları ortaya çıktı.

Ağ profesyonellerinin işlerini yeniden şekillendiren temel eğilimler arasında bulut hizmetlerinin daha fazla benimsenmesi; iş süreçlerinin daha fazla otomasyonu için baskı; ve yazılım tanımlı ağ iletişimi (SDN),  SD-WAN ,  Nesnelerin İnterneti (IoT),  güvenli erişim hizmeti kenarı (SASE),  Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA) ve  uç bilgi işlem gibi teknolojilerin yükselişi ortaya çıktı.

Yetenek çözümleri sağlayıcısı Robert Half’ın teknoloji uygulamasında yönetici direktör Jeff Weber, ağ yöneticisi, ağ yöneticisi ve ağ mimarı gibi geleneksel rollerin hala geçerli ve talep gördüğünü söylüyor. Ancak bulut yönetimi, bulut mimarisi ve site güvenilirliği mühendisliği gibi alanlardaki yeni pozisyonlara dikkat çekiyor.

Weber: “Açıkçası, bulut benimseme ve uç bilgi işlemin hızlanması artıyor ve yaygınlaşıyor. İşlevsel rol ve unvan her zaman değişmezken, rol için gereken beceriler trendi yansıtıyor” diyor. Bulut hizmetlerinde devam eden artış, ağ oluşturma işleri üzerinde büyük bir etkiye sahip. Şubat ayında Gartner, kamuya açık bulut bilişime yapılan kurumsal BT harcamalarının 2025 yılına kadar geleneksel BT harcamalarını geçeceğini bildirdi. Firma, 2025 yılında uygulama yazılımlarına yapılan harcamaların neredeyse üçte ikisinin bulut teknolojilerine yönlendirileceğini söyledi.

IDC’ye göre, uç bilgi işlem için donanım, yazılım ve hizmetlere yönelik işletme ve hizmet sağlayıcı harcamalarının, harcamaların yaklaşık 274 milyar dolara ulaşacağı 2025 yılına kadar bu büyüme hızını sürdürmesi bekleniyor.

Ağla ilgili daha yeni iş unvanlarından bazıları şu şekilde:

♦ Otomasyon Danışmanı

♦ Bulut Otomasyon Mühendisi

♦ Siber Savunma Ağ MühendHiper Yakınsama Mühendisiisi

♦ IoT/Edge Veri Mühendisi

♦ Ağ Zekası Mühendisi

♦ Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA) Güvenlik Mühendisi

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>