Techinside Google News
Techinside Google News

Agility Robotics rakibi Tesla’dan önce davrandı!

Agility Robotics son 3 yıldır Boston Dynamics ile birlikte geliştirdiği Digit’i anlaşmalı firmaların kullanımına sunacağını duyurdu.
- Advertisement -

Agility Robotics’in ürettiği Digit, Tesla’nın Optimus adlı robotunun rakibi. Boston Dynamics ile çalışan şirket üç yıl önce ilk iki ayaklı robotunu tanıtarak endüstriyel robot üretiminde öncü oldu. O günden beri Digit’in özellikleri geliştiriliyor ve firma bu robotu sektöre sunmak üzere hazırlık yapıyor. Bu robotu artık bazı işletmeler kullanabilecek.

Lojistik sektörünün insansı robotu

Şirket, Digit’i depo ve dağıtım merkezi ortamlarında lojistik sektörüne hizmet edecek şekilde programladı.

Agility Robotics’in kurucu ortağı ve CEO’su Damion Shelton, üç yıl önce Digit’in büyük ilgi gördüğünü söylüyor. ABD merkezli firma, o günden beri çok uluslu lojistik şirketlerle görüşüp robottan hangi işleri yapmasının beklendiği konusunda bilgi topluyor.

Digit’in mevcut versiyonu, robotun ikinci nesli.  Bu son model, hassas elektronik aksamları koruyan daha fazla plastik bileşene sahip. Navigasyon için LED “gözlerle” donatılmış durumda. Daha büyük bir kafası var ve ayrıca robotun genel hareketliliğini geliştirmek için tasarlanmış bir dizi teknik yeniliğe sahip.

Tesla’nın Optimus’una benzer şekilde Digit, çevresinde manevra yapmak için çeşitli sensörler kullanıyor. Bununla birlikte, robotun her tarafına stratejik olarak yerleştirilmiş daha kapsamlı bir dizi kamera bulunuyor. Dik durmasını ve amaçlanan hedefine ulaşmasını sağlamak için bu görsel bilgileri ivmeölçer ve jiroskopik verilerle birlikte kullanıyor.

Çıkış noktası lojistik sektöründeki iş kazaları

Agility Robotics, Digit’i sadece partner programına kaydolan işletmelere verecek ve operasyonel ortamdaki durumu incelenip test edilecek. Şu an itibariyle Agility, Digit’in ne zaman dağıtıma uygun olacağını belirtmedi. Digit robot girişiminin başlıca amacı, insanları depo ortamlarındaki robotik görevlerden kurtarmak. Lojistik sektöründe depo işleri hem monoton ve tekrarlayıcı hem de yaralanma oranı yüksek görevleri içeriyor. Bu yüzden lojistik firmalarında çalışan sirkülasyonu çok yüksek.

Henüz tüm firmalara sunulmasa da Digit, Tesla’nın Optimus’undan önce endüstrileşmiş ilk robot olma unvanını kazandı.

Amazon destekli startup

Oregon merkezli Agility, Amazon’un endüstriyel inovasyon fonundan destek alan bir startup. Oregon Devlet Üniversitesi’nden girişimcilerin kurduğu şirket, geçen yıl Amazon’dan B serisi kapsamında 150 milyon dolar yatırım aldı. Sony ve Ford’un da şirkete yatırım yapmak istediği söyleniyor ama bu startup’ın şimdiki önceliği lojistik sektörü için robot üretmek. Şirketin ilk iki ayaklı robotu Cassie adını taşıyordu.

Amazon’un teknoloji şirketlerine yatırım yaptığı inovasyon fonunda 1 milyar dolarlık bütçesi bulunuyor.

Agility’nin 2012’den bugüne kadar iki ayaklı robotlar konusunda kaydettiği ilerlemenin detaylarını YouTube’dan izleyebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir