Ahtapot robot geliştirildi!

0

Doğadaki sistemlerin ve canlıların taklit edilerek yeni teknolojilerin geliştirildiği biyomimetik bilimine son olarak ahtapotlar araştırma konusu oldu. İtalya’daki BioRobotics Enstitüsündeki araştırmacılar, ahtapot robot geliştirdi.

Ahtapot robot yüzebiliyor, nesneleri tutabiliyor ve çevreyi tarayabiliyor

Yaklaşık bir yıl önce çalışmalarına başlanan robot geçtiğimiz günlerde başarıyla geliştirildi. Robotun mekanik yapısının tasarlanabilmesi için biyologlar ile ortak bir çalışma yürütüldü. Yumuşak yapıdaki ahtapot robot, farklı ortam koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Ayrıca sekiz adet bacağın karmaşık hidrodinamik ile kontrol edilmesi, farklı hareket kabiliyetleri sağlıyor.

Yumuşak aktüatörler ve şekil hafızalı alaşımların kullanıldığı robot, ısıya maruz bırakıldığında önceden tanımlanan şekline geri dönebiliyor. Hafif yapısı sayesin yüzebiliyor, hareket kabiliyetleri nesneleri kavrayabiliyor. Ayrıca üzerindeki sensörler ile çevre taraması yapabiliyor.

Octo-bot’un endüstriyel kullanımın ötesine geçerek, deniz ve okyanus araştırmalarında veya cerrahi işlemlerde kullanılabileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>