Techinside Google News
Techinside Google News

Aileler daha fazla kontrol istiyor

Giderek çoğalan çocuk ve genç nüfusu, bilişim sektöründe çok önemli bir ihtiyaç doğuruyor: Pratik, kullanışlı aile kontrol yazılımları.
- Advertisement -

child-ipad-437938Türkiye’nin dinamik bir ülke olmasının arkasındaki gerçek, çocuk ve genç nüfusun yoğunluğundan kaynaklanıyor. Çocuk sayımızın giderek arttığını da kabul etmek lazım. Üstelik bu yeni doğan veya henüz ilk/orta öğrenim aşamasındaki çocuklar, eskiye göre artık çok daha fazla şekilde teknoloji talebinde bulunuyor. Bir çocuk, henüz okula bile başlamadan, tablet kullanmaya başlıyor, YouTube’da gezinmeyi, tek kelime yazı yazmadan tavsiye edilen videolar üzerinden veya sesli arama ile çizgi film aramayı becerebiliyor. Elbette çocukların internetle içiçe büyümesi aileleri de endişelendiriyor zira çocukların internette neyle karşılaşacaklarını bilemiyorlar.

Bu konuda geçtiğimiz yıllarda büyük tartışmalar yaşandı. Bulunan çözüm ise ISS’ler düzeyinde uygulanan “aile fitreleri” çözümü oldu. Biliyorsunuz bu çözümde aileler internet servis sağlayıcısı üzerindeki hesaplarına aile filtresi uygulanmasını seçerek, eve giren internet bağlantısından çocukların görmemesi gereken içeriklerin çıkarılmasını sağlayabiliyorlar. Ancak bu fitlereme, web sitelerini engelleme yoluyla gerçekleşiyor. Yani eğer bir web sitesine girebiliyorsanız, onun içindeki içeriğe de engelsizce ulaşabiliyorsunuz.

İşte bu noktada aileler yeni çözümlere ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle çocukların çok sevdiği YouTube’da içerikleri filtreleyecek, çocuklara uygun içerikleri seçecek bir filtreleme sisteminin olmaması aileleri kara kara düşündürüyor. Veya tableti çocuğun eline verdiğinizde sadece çocukların girebileceği sitelere erişim sağlayacak bir tarayıcı arayüzü açılabilirken, anne/babanın kullandığı telefonda/tablette/PC’de hiçbir erişim kısıtlaması olmaksızın internete erişebilmek büyük önem taşıyor.

ABD’de YouTube’un bu alanda bir çalışması var ve sadece çocuklara özel bir YouTube’u yayına sokmuş durumda. Böylece aileler içleri rahat şekilde YouTube çocuk kanalını açıp çocuklarına tableti teslim edebiliyorlar. Çocukların karşısına cinsellik, kan, şiddet, korku/zombi içerikleri çıkmıyor. Ne yazık ki YouTube’un bunu Türkiye’ye uyarlamasına bir hayli zaman var. Ama Türkiye’de ailelerinin o kadar zamanları yok. Çocuklar büyüyor ve ellerinden tabletleri, PC’leri düşürmüyorlar. Aileler bir an önce çocuklarına güvenli içerik sunacak filtre uygulamalarına ihtiyaç duyuyorlar.

Türkiye yazılım/bilişim pazarı ise ailelere yönelik bu tür içerik filtresi konusuna henüz çok yoğunlaşmış değil. Dolayısıyla bu alanda önemli bir talep olmasına rağmen arz son derece az. Yazılım/bilişim firmalarımızın hızlıca büyüme gösterebileceği bu alanda ilk ürünleri verenlerin pazarda büyük bir avantaj sağlayacağını tahmin etmek zor değil. Çocuklar için internette güvenli dolanmayı sağlayacak özel bir tarayıcı arayüzü, çocuklar için özel içerikleri derleyen uygulamalar, web servisleri veya benzer filtreleme sistemleri yapımcılarını bekliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir