Techinside Google News
Techinside Google News

Airbnb 200 milyon dolara yapay zeka girişimi satın aldı

Airbnb halka açık bir şirket olarak ilk satın almasını yapay zeka alanında gerçekleştirerek emlak piyasasında fark yaratmak istiyor

Airbnb tarafından satın alınan yapay zeka girişiminin adı Gameplanner.AI ve 2020’deki kuruluşundan bu yana “gizli modda” bulunuyor. Gizli moddaki girişimler, fikri mülkiyeti korumak veya dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınmak gibi çeşitli nedenlerle kamuoyunun gözünden uzakta faaliyet gösteriyorlar. Airbnb’ye göre Gameplanner.AI, Airbnb’nin bazı yapay zeka projelerini hızlandıracak.

Gameplanner.AI aslında yapay zeka alanında belirli bir tecrübeye sahip zira Siri’nin kurucularından Adam Cheyer tarafından kuruldu. Cheyer, 2010 yılında Siri Apple tarafından satın alındığında Steve Jobs ile birlikte çalışmaya başladı ve sonrasında ise Samsung’un sesli asistanının temelini oluşturacak olan Viv Labs’ın kurucularından biri oldu.

- Advertisement -

Airbnb CEO’su Brian Chesky, üretken yapay zekanın kısa süreli kiralık emlak platformunu kökten değiştireceğini ve bunu zaman içinde kullanıcılar hakkında bilgi edinen ve seyahat deneyimlerini geliştiren bir “seyahat hizmet ajanı” olarak kullanmak istediğini söyledi. Yapay zeka ile ilk sağlanacak fayda kullanıcıları doğru odalar veya evlerle eşleştirmek olacak. Bir sonraki adımda ise yapay zekanın bir emlak asistanı gibi konumlandırılması ve/veya reklam uygulamalarında yer alması olası görünüyor.  

Bu anlaşma Airbnb firmasının 2019’dan bu yana gerçekleştirdiği ilk satın alma ve Wall Street’te Chesky’nin birleşme ve satın alma stratejisinin değişip değişmediği ve Airbnb’yi potansiyel olarak daha cazip bir satın alma haline getirip getirmediği konusunda ilgi uyandırabilir. Şirket kısa süre önce yaptığı finansal çeyrek açıklamasında 2023’ün ilk 9 aylık periyodundaki gelirlerinin 7,7 milyar dolar ve vergi öncesi karının (EBIDTA) 2,4 milyar dolar olduğunu duyurmuştu.

Gerçekleştirilen yapay zeka yatırımına karşın, Airbnb firmasının başı son dönemde regülasyon ve yasal denetleyiciler ile derde girmiş durumda. Geçtiğimiz haftalarda İtalya’da açılan bir soruşturmada ABD merkezli kısa süreli konut kiralama şirketi Airbnb Inc. firmasının vergi kaçakçılığına aracılık ettiğine karar verildi. İlgili soruşturma hakimi Angela Minerva tarafından imzalanan ihtiyati tedbir kararı ile firmanın 779, milyon Euro değerindeki varlığına el konulması kararlaştırıldı.

Ayrıca emlak piyasasının son derece canlı olduğu ABD – New York’ta Eylül ayında yürürlüğe giren yeni bir sisteme göre 30 günden kısa süreli kiralamalara yalnızca ev sahiplerinin belediyeye kayıt yaptırması halinde izin veriliyor. Bu da Airbnb firmasının rezervasyonlarında çok ciddi bir azalmaya sebep olmuş durumda.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir