Airbnb 2020’de halka açılıyor

0

Ev paylaşım servisi AirBnb, pekçok otel listeleme servisinden bile büyük bir deve dönüşerek 30 milyar dolarlık piyasa değeriyle yatırımcıların iştahını kabartıyor.

2008’de kuruldu, her üç ayda 1 milyar dolar kazanıyor

Atıl duran evlerini kısa süreli kiralamak isteyen on milyonlarca kullanıcının dünya çapında kullandığı uygulamaya ortak olmak isteyenler yakında Airbnb’nin hisselerini borsadan satın alabilecek.

2008’te kurulan ve hızla büyüyen dev şirket, hisselerini halka açmak için kendine 2020 tarihini hedef olarak koydu. Şirketin 2019 ikinci çeyreğindeki gelirleri 1 milyar doları geçerek ilk defa çeyrek bazında 1 milyar dolardan fazla kazanan şirketler seviyesine yükselmiş oldu. Bu da yatırımcıların Airbnb’ye ilgisini artıracak gibi görünüyor.

ABD’de yatırımcılar şirketlerin hisse değerindeki artıştan ziyade kazancının yüksek olmasını önemsiyor, bu sayede dağıtılacak temettü miktarının da yüksek olması nedeniyle elinde tuttuğu hisse senedi nedeniyle yatırımcı her sene düzenli ve yüksek gelir elde ediyor.

Artık Airbnb de yatırımcıları memnun edecek çok kazanan şirketlerin arasına girmiş bulunuyor.

 

 

 

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>