Akamai Internet Durum Raporu

0

Akamai dünyanın en büyük CDN (Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı) servislerinden birisi. Her yıl çeyrek dönemlerde iki trilyonun üzerinde kayıtlı veriyi analiz ederek Internet’in durumu hakkında özel bir durum raporu yayınlıyor. Akami son olarak 2013 yılının dördüncü çeyreğine (2013Q4) dair verilerin paylaşıldığı Internet Durum Raporunu yayınladı.

Rapor bir birinden ilginç veriler içeriyor. Kısaca göz atacak olursak;

  • Dünyanın ortalama en hızlı geniş bant internet erişimine sahip ülkesi 21,9 Mbps ile Güney Kore. Güney Kore’yi Japonya, Hollanda, Hong Kong ve İsviçre takip ediyor.
  • 2013 dördüncü çeyrekte Çin tüm küresel internet saldırılarının yüzde 43’ünün kaynağı oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde sadece yüzde 35’ine kaynak olmuştu.
  • Küresel Internet saldırıları trafiğinin kaynağı konumunda sırasıyla ABD, Kanada, Endonezya ve Tayvan Çin’i takip eden ülkeler oldu.
  • Saldırıların hedef aldığı servislerin sırlaması ise şu şekilde olduğunu görüyoruz;

Figure_02_Q4_2013

  • DDoS saldırılarında en çok kurumsal siteler hedef alınırken bu siteleri ticari siteler, medya ve eğlence kuruluşları ve kamu siteleri takip ediyor.
  • İlginç verilerden bir diğer ise 2013 yılında kullanılan küresel IP v4 sayısı 783 milyona yaklaşmış durumda. Bunların 165 milyonu ABD merkezli. Şu anda dünyada IPv4 ile alakalı ciddi bir dar boğaz yaşanıyor ve IPv6‘ya geçiş sürecinin hızlandırılması için çalışmalara ağırlık verilmiş durumda.
  • Türkiye’deki kayıtlı IP sayısı ise 9,9 milyona yaklaşmış bulunuyor.
  • EMEA bölgesindeki ortalama bağlantı hızlarında ise lider ülke 12,4 Mbps ile Hollanda olurken Türkiye 4,3 Mbps ile EMEA bölgesindeki sıralamada 23. ve küresel sıralamada ancak 53. sırada yer alabiliyor.

Akamai Internet Durum Raporu şüphesiz ki küresel Internet verileri açısından büyük önem taşıyor ancak Türkiye açısından rapor sonuçlarını ele aldığımızda özellikle geniş bant bağlantı hızlarındaki ortalamamızın acilen yükseltilmesi gerektiğini görmekteyiz. Bu konuda maalesef oldukça geç kalmış durumdayız ve geç kalmaya devam ediyoruz.

Raporun Detay Galerisi

Raporun tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>