Akbank 4. çeyreği 1 milyar 84 milyon TL karla kapattı

0

Akbank paylaştığı 4. Çeyrek raporları ile etkileyici bir dönemi geride bıraktı. Akbank raporuna göre 2016 yılı genelinde 12 aylık net kar 4.528.712 TL seviyelerine ulaştı. Bir önceki yıl 2.994.848 TL olarak açıklanan kar miktarı, 2016 ile birlikte daha yüksek seviyeye çıkmış oldu.

Türkiye’de işlemleri en yoğun bankalardan birisi olan Akbank, dördüncü çeyrek raporlarında etkileyici bir operasyon sürecini geride bıraktığını gösterdi. Akbank bülteninde Akbank Genel Müdür Hakan Binbaşgil’in görüşlerine yer verilirken, 2016 yılının zorlu geçtiği ifade edildi.

Bankacılık sektörü zorlu geçmesine rağmen Akbank’ın güçlü yapısı ile süreçten güçlü bir şekilde çıkabildiğini söyleyen Binbaşgil, aktiflerin yıl içerisinde yüzde 17 oranında büyütüldüğünü belitti. Artış ile birlikte aktifler banka için 294 milyar TL seviyelerine çıkarken, Akbank mali anlamda başarılı bir yılı geride bıraktı.

Brüt Kar 6 milyon TL!

2016 yılında Akbank’ın elde ettiği brüt kar 6 milyar 202 milyon TL. Banka verdiği kredi ile birlikte ülke ekonomisi için de katkı sağlarken, 2016 yılı içerisinde verilen kredi miktarının 219 milyar TL olarak açıklandığı raporda kredi miktarının artmış olması da dikkatleri çekti. Özelikle KOBİ’ler için sağlanan kredinin 2016’da yüzde 26 oranında artması bankanın bu alanda etkin bir şekilde çalıştığını gösterdi. Üstelik verilen yüksek kredi oranına rağmen bankanın takipteki kredi ortalaması yüzde 2,3 olarak açıklandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>