Akbank, The Banker’ın Yılın Teknoloji Projesi Ödülünü Kazandı

0

The Banker’ın API kategorisinde “Yılın Teknoloji Projesi Ödülü”nü, dijital uygulama servisleri geliştirme altyapısını online olarak dünyanın her yerinden programcılara açan Akbank kazandı. Akbank, bu yıl The Banker tarafından teknoloji alanında ödüllendirilen tek Türk bankası oldu.

Dünyanın her yerinde finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar, Akbank’ın İngilizce olarak hazırlayıp kullanıma açtığı ve The Banker’ın “Yılın Teknoloji Projesi Ödülü” sahibi API Portal sitesinden, API’lere erişip çalışmalarını yürütebiliyorlar. Bu sayede finans alanında fikri ya da projesi olan tüm girişimcilerin Akbank’ın API altyapısını kullanarak geliştirecekleri yeni uygulamalar, müşterilerin hizmetine sunulabilecek.

Turgut Güney, Akbank
Turgut Güney, Akbank

Türkiye’de dijital uygulama servislerini online olarak dünyanın her yerinden uygulama programcılarına açan ilk banka olduklarınadikkat çeken Akbank Teknoloji ve Operasyon’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turgut Güney, “Teknolojiye yılda ortalama 100 milyon dolar yatırım yapıyor ve aynı zamanda bankacılık ürün ve hizmetlerini teknolojik gelişmelere en kısa sürede uyarlayabilmek için en iyi ekip ile çalışıyoruz.” dedi.

Portalın Nisan ayında devreye alınmasına karşın kısa süre içinde 300’den fazla geliştiricinin kayıt olduğunu ve birçok olumlu geri dönüş ve yaratıcı öneri aldıklarını vurgulayan Güney, “Finans alanında fikri ya da projesi olan tüm girişimciler, Akbank’ın API altyapısını kullanarak yeni uygulamalar geliştirebilecek. Bir çok programcı ve girişimciye API izinleri vererek, uzman ekibimizi genişletmiş olduk. Örneğin, bir geliştiricimiz, Akbank’ın ‘ATM Bul’ hizmetini chatbot (yapay zeka destekli iletişim uygulamaları) uygulamalarında kullanmayı önerdi. Bu tür yaratıcı önerilerle müşterilerimize verdiğimiz hizmeti geliştirmeye devam edeceğiz. ” diye ekledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>