Akıllı araçlar terör saldırılarını önleyecek

0

Dünyada son bir yıldır artan şekilde otomobil ve kamyonlar kabalık şehirlerde yayalara saldırmak için terör amacıyla kullanılırken teknoloji üreticileri, şimdi bu tehdide karşı da önlem almayı konuşuyor.

Akıllı araçlarda yer alan sensörler ve yapay zekanın, bir yaya çarpmayı engelleyen mekanizmasının bu tür saldırıları engellemesi bekleniyor. Teröristler herhangi bir şekilde bir yayaya veya başka bir araca çarpmayı başarsalar bile aracın yapay zekasının kalabalıkların üzerine gitmeyi kabul etmeyeceği ve aracı kilitleyeceğinin altı çiziliyor.

Bütün araçlar terör silahı olabilir

Dünyadaki terör saldırılarında ulaşım araçlarının terör silahına dönüştürülmesi nedeniyle, yapay zeka devrimiyle beraber uçaktan gemiye, kamyondan otobüse ve otomobile tüm araçların “teröre karşı bilinçli” hale geleceği düşünülüyor. Geliştiriciler, uçak kaçırılmasını önlemek için bile kokpitteki konuşmaları, sesleri dinleyen ve uçağın kaçırıldığını anlayan, böylece uçağın yerleşim yerlerinden uzaklaştırılacağı ve düşürülmesini engelleyecek otomatik kontrollerin devreye gireceğini vurguluyorlar.

Diğer bir deyişle, yapay zeka bir gün insanlığa karşı savaş açıp herkesi Matrix’e hapsetmeye kalkabilir ama kısa vadede insan hayatını kurtarmak için çalışacağı anlaşılıyor. Elon Musk da belki bu arada yapay zekaya karşı yumuşayabilir.