Akıllı asistan savaşını kim kazanır?

0

Apple-HomePod

Son yıllarda gelişen akıllı asistan teknolojisi konusunda büyük markaların önemli yatırımları oldu. Amazon Alexa ile ciddi bir yola giren akıllı asistan ürünlerine Apple ve Google gibi büyük markalar da dahil oldu. Peki bunlardan hangisi yarışı önde bitirir?

Akıllı Asistan-techinside

Akıllı asistan savaşları başladı!

Apple’ın WWDC 2017 etkinliği ile duyurduğu HomePod ürünü, akıllı asistan konusunda büyük markalardan gelen son hamle oldu. Bu duyuru ile birlikte Google, Amazon ve Apple arasında akıllı asistan yarışı da başladı diyebiliriz. 

Cihazlar arasında bazı farklılıklar olsa da, markalar kendi ürünleri için kendi ekosistemlerine uygun yetenekleri geliştirdiler. Amazon’un alışveriş noktasındaki desteği, Google’ın dil ve arama noktasındaki becerileri ve Apple’ın donanım-yazılım geliştirme konusundaki becerisi, modellere farklılıklar sunuyor. 

Markalar için bu cihazların getirisi nasıl olur bilinmez ama akıllı ev ve IoT teknolojilerinin yaygınlaşması ile bu tip ürünlerin evlerde önemli bir yere sahip olacağı tahmin ediliyor.

amazon echo

Akıllı asistan ürünleri noktasında ilk adım Amazon’dan gelmişti. Amazon Echo isimli asistan Alexa desteği ve özellikle Amazon ekosistemi ile uyumu sayesinde, kolay alışveriş dönemi için büyük bir adım oldu. Desteklenen ülke sayısının yetersiz olması ise markanın önündeki en büyük engel oldu.

YouTube video editörü kalkıyor!

2016 yılının Kasım ayında duyurusu yapılan Google Home ise hem Amazon Echo’ya yanıt niteliğindeydi hem de Google’ın yazılım desteği sayesinde daha fazlasını sunabilme potansiyeline sahip oldu. Müzik çalma, arama yapma gibi geleneksel yeteneklere ek olarak Uber entegrasyonu ile taksi çağırabilmek bile heyecan verici olmuştu.

Google Home

Haziran ayının ilk haftasında düzenlenen WWDC 2017 etkinliği kapsamında duyurusu yapılan HomePod ise teknoloji devi Apple’ın önemli bir hamlesi oldu.

Ses yetenekleri ile ön plana çıkartılan HomePod, Siri desteği ve Apple ekosistemi ile uyumu gibi özelliklerle dikkat çekerken, satış fiyatı ile rakiplerinin çok ötesinde konumlandırıldı. Bu da HomePod’un Google Home ve Amazon Echo’ya karşı en büyük handikapı olabilir.

Apple HomePod’un iOS entegrasyonu, cihazı Apple ürünlerinin tam merkezine koymaya aday. Bilindiği üzere, Apple’ın en büyük başarılarından biri kendi ekosistemi içinde tüm Apple cihazlarının haberleşmesi oldu. Bu haberleşme HomePod ile daha ileri seviyelere taşınabilir.

Apple-HomePod

Google cephesi ise, soruları yanıtsız bırakmayan bir ürün olan Google Home ile evlerde gerçek bir asistan deneyimi yaşatma konusunda iddialı. Google’ın sunduğu sayısız servisi “Ok Google!” komutu ile aktif hale getirebilmek eğlenceli olacaktır. 

Bu girişen ilk isim olan Amazon ise, alışveriş alışkanlıklarını baştan aşağıya değiştirmeye niyetli. Alışverişin tek amaç olmadığını da belirtmek gerekiyor zira Alexa ekosistemi ile bundan çok daha fazlasını yapmak mümkün. Milyonlarca ürün satışı yapan Amazon’un Alexa desteğine daha yaygın hale getirmesi, ürünlerine avantaj sağlayacaktır.

Sizce akıllı asistan yarışını galibi kim olur?

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>