Akıllı binaya Türk imzası

0

Avrupa Birliği’nin ITEA2 kümesi (Information Technology for European Advancement) çerçevesinde 2013 yılında onaylanan; Türkiye’de ise TÜBİTAK TEYDEB tarafından desteklenen BaaS (Building As A Service) projesinin tüm paydaşları, 08-10 Eylül 2014 tarihlerinde projeyi değerlendirmek üzere İTÜ Arı Teknokent’te bir araya geldi.

Türkiye’den Defne Telekomünikasyon, KoçSistem, Bor Yazılım ve Cardtek Group firmalarından SmartSoft şirketlerinin yer aldığı BaaS’ta, dünya genelindeki akıllı binaların bulut üzerinden, tek merkezden yönetilmesi amaçlanıyor.

TEYDEB tarafından, “Tesis İşletmeci, Kullanıcı ve Hizmet Sağlayıcıları için Değişken Talebe Bağlı Açık Servis/Kaynak Platformu” olarak tanımlanan BaaS projesi için ITEA2 yönetimi, 7.8 milyon avroluk bir bütçe öngörüyor.

“Amaç; Akıllı Bina altyapılarını ortaya çıkarmak”

Proje kapsamında Avrupa Birliği’nin atadığı Proje Koordinatörü Franz-Josef Stewing, İTÜ Arı Teknokent gezisi sırasında BaaS hakkında şu açıklamalarda bulundu: “ITEA2 BaaS projesinin amacı; bina otomasyon ve yönetimindeki mevcut silo yaklaşımlarını ortadan kaldırmak ve daha verimli, iyi mühendisliğe, işletim ve yönetime izin veren akıllı bina altyapılarını ortaya çıkarmaktır. Türkiye dahil üç ayrı ülkede birbirine müteakip kavram kanıtlama çalışmaları yapılacaktır. ITEA2 BaaS projesinde uygulanması planlanan katma değerli servisler arasında; enerji yönetimi ve kontrolü, akıllı aydınlatma, erişim kontrolü, oda kapasite yönetimi ve bina sakinlerinin güvenlik gözetimi ve tahliye desteği gibi iş kolları bulunmaktadır.”

2016’da tamamlanması planlanıyor!

ITEA2 BaaS projesi Türkiye Konsorsiyumu projede hemen hemen tüm iş paketleri içerisinde yer alacak. Projedeki iş paketi 4’ün liderliğini yürütecek olan Türkiye Konsorsiyumu, yapılacak tüm geliştirmelerde aktif rol oynayacak, aynı zamanda bu konuda uluslararası düzeyde önemli çalışmaları bulunan büyük firmalar ve üniversitelerle iş birlikteliği yapmış olacak. ITEA2 kapsamında toplam 7,8 milyon avro proje bütçesi olan BaaS’ın 31 Ekim 2016’da tamamlanması planlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>