Akıllı cihazı elden çıkartırken dikkat edilmesi gerekenler

0

Akıllı telefon, tablet pc ve bilgisayar; çok sayıda üretici arasında yaşanan kıyasıya rekabet donanım fiyatlarını göreli bir şekilde aşağıya çekiyor. Bu, doğal olarak kullanıcıların sahip oldukları ürünleri yenileriyle değiştirebilmelerini kolaylaştırıyor. Kimilerine göre daha önce ortalama 1.5 yıl süren cihaz sahip olma süresi bugünlerde 8 aya ve hatta daha kısa sürelere gerilemiş durumda. Ancak, cihazımızı ikinci el pazarda satışa koymadan önce dikkat etmemiz gerekenler var.

Bir elektronik güvenlik firmasının geçtiğimiz günlerde kamuoyu bilgsine sunduğu bir araştırma, kullanıcıların farkında olmadan bilgilerini satışa çıkarttıkları cihaz üzerinde bırakabildiklerini ortaya koyuyor. Avast, yayımladığı raporda  10 binlerce Amerikalının benzer dikkatsizlikler dolaysıyla ciddi risklerle karşı karşıya olduğunu blogunda paylaştı.

Analizlere göre, her gün 80 bine yakın Amerikalı akıllı telefonlarını eBay gibi platformlar kanalıyla satışa koyuyor. Kullanıcıların önemli bir bölümü cihazları üzerindeki bilgileri siliyor ya da sildiğini zannediyor. Ancak, bu cihazlardaki veriler olması gerektiği gibi silinmemiş ise internette ücretsiz sunulan kurtarma yazılımlarıyla geri kazanılabiliyor. Bu, özel hayatın gizliliğine yeni bir tehdit olarak değerlendiriliyor.

Bir önceki kullanıcının sakladığı bilgilerin cihazın yeni sahibinin ilgisini çekmeyeceği düşüncesinin gerçeği yansıtmadığını değerlendiren güvenlik uzmanları, her ihtimale karşı satışa konulan cihazların tüm kişisel bilgilerden arındırılarak teslim edilmesigerektiğini ifade ediyor.

Peki ne yapmalı?

İşletim sistemlerinden bağımsız olarak tüm cihazların üzerlerindeki bilgi, doküman ve görsellerin, tanımlanan yönlendirmeler takip edilerek geri kazanılamayacak bir biçimde silinmesi gerekiyor. Akıllı telefonunu dönüştürmek isteyenlerin izlemeleri gereken kurallardan birkaçı;

.SIM kartınızı cihazdan çıkartın. Zira, telefon ajandanızın yanı sıra çekmiş olduğunuz fotoğraf gibi diğer bilgiler de katta depolanabiliyor,

.Cihazınızda hafıza kartı gibi verileri depoladığınız bir eklenti varsa, bunu almayı unutmayın,

.Cihazınızdaki verileri silin ve fabrika ayarlarına geri dönüş (Factory Reset) seçeneğini kullanın,

.Gözlemciler, verileri kriptolamanın da istenmeyen kişilere ulaşmalarının engellenmesinde etkili bir çözüm olduğunu dile getiriyor.

Benzer durum, tablet pc ve diğer bilgisayarlar için de geçerli. Dolayısıyla, cihazların içlerindeki verilerin bir başka yere taşınması ve ardından geri kazanılamayacak şekilde silinmesi gerekiyor. Bunların dışında, satışa çıkarttığınız cihaz içeriklere erişimde kullanılan iTunes benzeri platformlara ekliyse cihazın bu hesaptan çıkartılması gerekiyor.

Magnetic hard drive kullanan donanım sahiplerinin, bunları elden çıkartırken bir kat daha fazla dikkatli olmalarında fayda var. Zira, yeni kullanıcı farklı bir işletim sistemi yüklese bile diskteki her bölüm silinmiyor ve dolayısıyla eski veriler bir şekilde geri kazanılabiliyor.

Uzmanlar, popülaritesi her gün biraz daha artan oyun konsollarını da bu işlemlerin dışında tutmamak gerektiğine ve üzerlerindeki kişisel verilerin yönergeler çerçevesinde silinmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Murat Çehreli

TRT Haber Merkezi'nde başlayan kariyer yolculuğunu internet yayıncılığı gibi farklı bir rotaya çevirdi. Şimdi TechInside'da yazıyor. Bir fotoğraf tutkunu olan yazarın en büyük hobisiyse seyahat etmek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>