Akıllı deri üretildi

0

Akıllı deri

ACS Nano dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, akıllı deri üretildi. Bu deri, renk değiştirebiliyor ve sıcaklık değişimlerine kolaylıkla uyum sağlayabiliyor.

Akıllı deri nasıl çalışıyor?

Renk değiştirebilen sentetik deriler için daha önce birçok araştırma yapılmıştı. Üretilen prototip modellerdeki genel sorun ise sıcaklık değişimlerinde renk değiştirme özelliğinin kaybolması ve kasılma, gevşemeyle derinin zarar görmesiydi. Ancak ACS Nano dergisinde yayınlanan son çalışma, tüm bu sorunların aşıldığını gösteriyor.

Bukalemunun renk değiştirme anını analiz eden araştırmacılar, kasılıp-gevşeme ile bu canlıların deri kalınlığını ışık geçirgenliğini ayarladığını ve bu şekilde renk değiştirdiğini gözlemledi.

Fotonik kristaller sayesinde gerçekleşen bu olay, aslında şimdiye kadar üretilen renk değiştiren derilerde de uygulanmıştı. Ancak araştırmacılar, kullandıkları fotonik kristal miktarını azaltarak yeni bir tasarım ortaya çıkardı.

Renk değişimini başarılı şekilde yapan bu tasarım, sıcaklık değişimlerinden ve kasılıp-gevşeme hareketlerinden olumsuz etkilenmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>