Akıllı evler 2017’de nasıl gelişecek?

0

“Akıllı” kavramı daha fazla alanda karşımıza çıkarken, insanların günlük yaşamına en büyük etkiyi yapacak “akıllı” evler olacak. Evlerde günlük işlerde kullanılan eşyaların akıllanması, çok daha kısa süre içerisinde işlerin yapılmasını sağlayacağı gibi pratik bir kullanım sunacak. Uzaktan kontrol imkanı elde edeceğimiz akıllı evler, böylece evde olmasak dahi kontrolü elimizde tutmamızı sağlayacak. Peki, 2017 yılına yönelik tahminler neler?

Son yıllarda iyi bir gelişme yaşayan akıllı evler için kuşkusuz daha büyük yenilikler bizi bekliyor. Bu süreç içerisinde özelikle veri toplamanın iyi bir şekilde yapıldığı akıllı evlerde; ihtiyaçlar, beklentiler çok daha net bir şekilde ortaya çıkarıldı. Bu yönde çalışacak firmalar, bize pek çok yeniliği getirebilir.

Gün Işığı İle Ev Uyanacak

Akıllı evlerde günün ışığının görülmesi ile birlikte ev de uyanacak. Sabah perdelerin ya da panjurların açılması akıllı evlerin çok basit bir yeteneği olacak. Cep telefonları, akıllı saatler ve hatta fitness bantları bile evler ile uyumlu bir hale geleceğinden dolayı evleri küçük ekranlardan yönetebileceğiz.

Akıllı, Ekonomik Tüketimler Sağlanacak!

Akıllı evlerde en önemli detay ise ısınma ve ya aydınlatmada ekonomik bir şekilde ihtiyaçların karşılanması olacak. Tüm sistemler kontrol altında olacağı gibi eve gelmeden önce ısı istenilen düzeye getirilebilecek. Ayrıca açık unutulan lambalar ya da diğer enerjiler sistem tarafından kapatılabilecek. Evde en ideal ısınma ve aydınlatma için yapay zeka bizlere gerekli desteği sunacak. Üstelik yapay zekanın öğrenebilir yapısı sayesinde evdeki alışkanlıklarımızı belirli bir süre sonra rutin hale gelmesi de sağlanacak.

Buzdolabı, fırın gibi mutfaklarda kullandığımız beyaz eşyalardan duşlara kadar her alanda yapay zeka ve nesnelerin internetinin bir örneğini görebileceğiz.  Amazon Echo gibi sistemlerin dahil olacağı evler, komutlar ile çalışacağı gibi internet üzerinden sipariş vermek için cihaz kullanmadan sadece sesli bir şekilde ihtiyacımızı karşılayabileceğiz.

Her ne kadar geleceğe yönelik yapılan tahminlerde robotların ev işlerinde yardımcı olacağını düşünsek de robotlar için yakın gelecekte çok büyük yenilikler beklenmiyor. Özellikle akıllı evler için geleceğe yönelik tahminlerde nesnelerin interneti ve yapay zeka ile donatılan üst teknolojiye sahip evler olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>