Akıllı hoparlör piyasası yüzde 50 büyüyecek

0

akıllı hoparlör

Yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler ile akıllı hoparlör piyasası büyüme gösteriyor. Özellikle ev asistanları ile birlikte akıllı hoparlörler, önemli bir trend haline geldi.

Akıllı hoparlör piyasası 1,6 milyar dolar büyüyecek

2014 yılının sonlarında Amazon, ilk Echo ürününü piyasaya sürdüğünde muhtemelen elinde nasıl bir sektör olduğunu bilmiyordu. Yapay zeka destekli akıllı hoparlörler, tüketici elektroniğinde bir sonraki akımın temelini oluşturdu. Aynı zamanda bu cihazlar, bağlı ev teknolojisinin de temelini oluşturdu.

Günlük işlemleri daha kolay ve eğlenceli hale getiren akıllı hoparlör piyasası, son yıllarda önemli bir büyüme yaşıyor. NPD’den gelen verilere göre akıllı hoparlörler 2018-2019 yıllarında bir önceki yılar göre yüzde 50 büyüme yaşayacak. Bu da piyasa hacmine 1,6 milyar dolar eklenmesi anlamına geliyor.

Ayrıca Amazon Echo ile başlayan sektöre yeni markaların katılması da rekabeti artırıyor. Apple’ın Premium kategorideki HomePod’u, Google’ın Home Max’i ve yakında çıkacak olan Samsung’un Galaxy Home’u ile marka rekabeti artıyor.

Akıllı hoparlör satışında yaşanan artış, diğer akıllı ev ürünlerinin satışını da olumlu ekliyor. ABD’de yapılan araştırmada, tüketicilerin yüzde 19’unun akıllı hoparlör satın almak istediği ortaya çıktı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>