Akıllı prizlerin hayatı kolaylaştıran 5 yönü

0

Akıllı prizler

Teknolojiyle birlikte neredeyse her cihaz akıllı hale geliyor. Akıllı ev teknolojilerinde yaşanan trendle prizlerin de akıllı hale gelmesi, kullandığımız standart elektronik cihazların kontrolünü kolaylaştırıyor.

Akıllı prizlerle standart elektronik cihazlar programlanabiliyor, telefonlarımız aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Hayatı kolaylaştıran akıllı prizler, evdeki tüm cihazların kontrol edilmesini sağlamanın yanı sıra, kullanıcılar için elektrik faturasının da kontrolünü ele geçirmeyi sağlıyor.

Işıklarınızı her zaman kontrol edebilirsiniz

Birçok akıllı priz modelinin mobil uygulamasında, zamanlama özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde eve varmadan ışıklarınızı otomatik açabilir, yatmadan önce ise otomatik olarak kapatabilirsiniz. Hatta tatilde olduğunuz dönemlerde, rastgele zamanlarda ışıklarınızı açıp kapayarak evinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Evinizi yangınlardan koruyabilirsiniz

Hemen hemen herkes, acaba prize takılı bir alet bıraktım mı korkusu yaşıyordur. Akıllı prizler, bu korkunuzu yenmenizi de sağlıyor. Elektrikli ısıtıcı, saç düzleştirici gibi cihazları akıllı prizinize takılı bir şekilde unutsanız bile uygulama aracılığıyla uzaktan enerjisini kesebilirsiniz. Bu da sizin günü çok daha rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Sabahlarınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz

Akıllı bir prize sahip olmanız, sabahlarınızı daha keyifli ve zinde bir şekilde geçirmenizi sağlar. Örneğin, akıllı bir prize takılı olan kahve makineniz, sabah istediğiniz saatte kahvenizi hazır hale getirir. Benzer şekilde sabah uyandığınızda sıcak suyunuz veya tostunuz hazır olur.

Soğutmanızı ve ısıtmanızı kontrol edin

Eğer bir vantilatör veya klima kullanıyorsanız, akıllı priz bu konuda da size birçok fırsat sunuyor. Bu cihazları açmak veya kapatmak için akıllı priz uygulamanızı kullanabilirsiniz. Böylelikle siz eve gelmeden önce, evin sıcaklığını istediğiniz seviyede tutabilirsiniz. Eğer akıllı prizinizin sesli komutlara sahipse, evdeyken neredeyse hiçbir şey yapmadan odanızın kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Enerji tasarrufu için en iyi çözüm

Birçok akıllı priz elektrik kullanımını izler ve cihazlarınızın günlük olarak ne kadar elektrik tükettiğiyle ilgili raporlar gönderir. Bu raporlar, elektrik tüketiminizi daha bilinçli bir şekilde yönlendirmenizi sağlar. Akıllı prizler, birçok tüketici tarafından göz ardı edilen ‘vampir enerji’ yani cihazın prize takılı olduğu kapalı/bekleme modda tüketilen enerji konusunda da israfın önüne geçer. Kapalı veya bekleme moddayken televizyonlardan kahve makinelerine kadar birçok cihaz tarafından tüketilen vampir enerji israfına, akıllı prizler ile son verebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>