Akıllı robotik şarj ünitesi geliştirdi

0

akıllı robotik şarj

Avustralya’da araştırmacılar, akıllı robotik şarj ünitesi geliştirdi. Akıllı robotik şarj ünitesi, elektrikli araçları şarj etmek için özel olarak tasarlandı.

Elektrikli araçlar için akıllı robotik şarj ünitesi

Elektrikli araçları şarj etmek için birçok yeni proje üzerinde çalışılıyor. Bu projelerin başında ise sürüş esnasında araçları şarj eden yollar bulunuyor. Avustralya’da Graz Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları elektrikli araçları şarj etme konusunda farklı bir bakış açısı getirdi. Avusturya Otomotiv Mühendisleri Topluluğu ve BMW ile ortak çalışan araştırmacılar, araçları akıllı bir şekilde şarj eden robotik ünite geliştirdi.

Yeni ünite, herhangi bir elektrikli aracı otomatik olarak şarj edebiliyor. Böylelikle şarj işlemi için çalışana duyulan ihtiyaç ortadan kaldırıyor. Ayrıca sürücü de aracı otomatik ünite tarafından şarj edilirken kendisine zaman ayırabiliyor.

Elektrikli araç, ünite üzerinde bulunan robot kolun menziline girdiğinde algılama yapılabiliyor. Daha sonra sensörler ve yapay zeka ile aracın modeli belirleniyor. Araç modelinin doğru şekilde belirlenmesinin ardından robot kol, sıvı soğutmalı şarj fişini araca otomatik olarak bağlayabiliyor.

Araştırma ekibinin başındaki isimlerden Walzel, endüktif yani kablosuz şarjın kullanıcılar için konfor sağladığını ancak bu araçlarda şarj için bekleme süresinin minimuma inmesi gerektiğini söylüyor. Bunun için geliştirdikleri şarj ünitesi, tüm süreci otomatikleştiriyor ve kullanıcı rahatlığı sağlıyor.

Çok kısa bir süre içerisinde otonom araçların şarj istasyonlarına otomatik olarak park ettiğini ve otomatik olarak şarj olduğunu görmek sürpriz olmayacak.

Aşağıdaki video ile sistem hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>