Akıllı saat satış istatistikleri açıklandı

0

Akıllı saat satış istatistikleri

2020 ilk çeyreğine ait akıllı saat satış istatistikleri açıklandı. Akıllı saat pazarında Huawei ön plana çıkarken, Apple liderliği yine bırakmadı.

Akıllı saat satış istatistikleri: 2020 ilk çeyrek

Koronavirüs salgınıyla, teknoloji ve elektronik ürünler alanında genel olarak satışların düştüğünü söyleyebiliriz. Ancak akıllı saat sektöründe, geçen yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir yükseliş yaşandı.

IDC, 2020’nin ilk çeyreğinde gerçekleşen giyilebilir ürün satışlarına yönelik yeni bir rapor açıkladı. İlk çeyrekte 72.6 milyon adet giyilebilir ürün satışı gerçekleşti ve yüzde 29.7’lik bir büyüme yaşandı. Ancak bunun 16.9 milyonunu oluşturan akıllı saat satışlarında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.1’lik düşüş yaşandı.

Akıllı saat satışlarında aslında pek de bir sürpriz yaşanmadı diyebiliriz. Geçen yıla göre akıllı saat satışında yüzde 2.2. düşüş yaşayan Apple, toplamda 4.5 milyon Apple Watch satışı ile listede lider olarak yer aldı. Akıllı saat pazarında en önemli sıçrama ise Huawei tarafından geldi. Huawei’nin akıllı saat satışları yüzde 118.5 arttı ve 2.6 milyona ulaştı. Böylelikle yüzde 100’den fazla büyüme gösterebilen tek akıllı saat markası Huawei oldu.

Geçen yılın ynı dönemine kıyasla yüzde 7.2’lik bir düşüş yaşayan Samsung ise 1.8 milyon adet satışla listede üçüncü sırada yer aldı. Listede Samsug’u Garmin ve Huami takip etti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>