Akıllı saat siparişleri arttı

0

Akıllı saat siparişleri

Akılı saat siparişleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 arttı. Dünya geneli artan siparişlerde ilk sırada ise Apple yer aldı.

Akıllı saat siparişleri geçen yıla göre arttı

Koronavirüs salgını, teknoloji dünyasında satılan ürünlerde genel olarak azalmaya neden oldu. Ancak ilginç bir şekilde akıllı saatlere olan talep, gün geçtikçe artıyor.

2019 yılı ilk çeyreğinde dünya genelinde 11,4 milyon akılı saat siparişi alınmıştı. 2020 yılı ilk çeyreğinde ise yüzde 20’lik artış yaşanarak 13,7 milyon sipariş alındı. Genel tabloya baktığımızda, akıllı saat sektöründe Apple’ın liderliği ön plana çıkıyor. Apple ilk çeyrekte geçen yıl 6,2 milyon olan sipariş sayısını 7,6 milyona çıkarmayı başardı. Böylelikle akıllı saat pazarının yüzde 55’ine tek başına hakim oldu.

Strategy Analytics’ten Steven Waltzer da salgına rağmen akıllı saat siparişin artması konusunda dikkat çekti. Waltzer salgın nedeniyle sağlık konusuna gösterilen dikkatin arttığını, insanların sağlıklarını ve formlarını takip etmek için akıllı saatlere yöneldiğini söylüyor.

Özellikle Avrupa ve ABD’de ikinci çeyrekte yaşanacak toparlanma ile satışların da toparlanma sürecine gireceğini belirtiyor. Waltzer, akıllı saat sektöründe uzun vadede harika bir potansiyel olduğunu söylüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>