Akıllı şehir altyapısına nasıl yatırım yapılır?

0

Akıllı şehir altyapısı

Heyecan ve hayal kırıklığı döngülerinin ardından akıllı şehirler konusu yeniden gün yüzüne çıkıyor. Şehir yaşamının kalitesini artırırken çevre, ulaşım ve sürdürülebilirlik hedeflerini çözmeyi vaat ediyor.

Son yıllarda birçok akıllı şehir projesi durdu. Genellikle akıllı sokak lambaları veya topluluk Wi-Fi ağlarıyla başladılar. Bunun bir örneği, New Orleans’ın akıllı şehir planları hakkında dikkat çekici bir haber olarak karşımıza çıktı.

Değişim Yönetimi Altyapısına Teknolojinin Ötesine Bakın

İyi bir planlama çerçevesi ve yönlü bir yol haritası, akıllı şehir girişiminin temel unsurlarıdır. Acil bir sorunu çözen dikey çözümlere yönelik tarihsel tercihi yatay bir yaklaşımla dengelemek önemlidir. Bu, bir avuç genel amaçlı ve yeniden kullanılabilir yetenek oluşturmak anlamına gelir. Bunlar, birçok uygulamayı desteklemeyi kolaylaştırır. Bu strateji, geliştirici ekiplerine kaldıraç sağlar. Ayrıca, teknik uzmanların birden çok dikey sistem ve entegrasyon etkinliği arasında çok ince bir şekilde yayılması riskini de azaltır. Aslında, bir standardın başardığı şey budur.

Açık standartlar aynı zamanda akıllı bir şehir sisteminin zamanla büyüyebileceği anlamına da gelir. Farklı türde toplama kutuları içeren bir atık toplama örneği alın. Bunlar, konum ve kullanım biçimlerine bağlı olarak boyut olarak değişebilir. Bir şehir planlayıcısı, paket servis restoranlarının yakınlarına, halka açık alanlara ve trafiğin az olduğu caddelere çöp kutuları yerleştirmelidir. Açık bir standardın kullanılması, bir şehrin farklı sağlayıcılardan atık kutuları tedarik etmesine izin verecektir . Aynı zamanda, şehrin değişen atık toplama kalıplarına ve finansman mevcudiyetine yanıt vererek, zaman içinde dağıtımını kademeli hale getirmesine izin verecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>