Akıllı şehir güvenliği gerçekten önemseniyor mu?

0

Akıllı şehir güvenliği elbette önemli bir konu. Yaşam alanlarını korumak isteyen insanlar güvenlik noktasında da akıllı çözümlere başvurabiliyorlar. Ya da bir biz bunu böyle biliyoruz. İnsanlar gerçekten akıllı şehir güvenliğini umursuyorlar mı?

Bugün iş dünyasına ve teknolojiye baktığımızda en çok konuşulan şeylerin başında IoT geliyor. Nesnelerin İnterneti yaşamın her alanını yavaş yavaş kontrol etmeye hazırlanıyor. Makine öğrenmesini oturma odalarımıza soktuktan sonra bile güvenlik için onlara güvenecek miyiz? İşte bu önemli bir mesele

Akıllı şehir güvenliği insanların ilgilisini çekmiyor

İnsanlar siber güvenlik denildiği zaman bunun hangi açılardan yararlı olabileceğinden çok, zararlarını düşünmeye başlıyorlar. Makine öğrenmesinin hayatı kolaylaştırdığı çok açık ama suçla savaşmayı bir makine sistemine bağlı olarak görmek birçok kişi için her açıdan tehlikeli görünüyor.

Siber güvenlik konusunda son yıllarda hayli aktif olan Amerika’nın Teksas eyaleti çok iyi bir gözlem noktası olabilir. ABD’nin 2. en büyük ve en kabalık eyaleti olan Teksas, güvenlik alanındaki değişimden hayli rahatsız. Evet, şehir güvenliğini bir makine öğrenmesine bağlamak pek çok açıdan hızlı ve kolay sonuçlar alınmasına neden olacaktır. Diğer bir taraftansa, teknoloji ve güvenlik profesyonelleri sistemlerin her zaman hacklenmeye açık olacağından bahsediyorlar.

Elbette bir gün herkes akıllı şehir güvenliğine alışacaktır ama bu konuda böylesine hızlı adımlar atmak gerçekten gerekli mi? Yapay zekayı tam olarak tanımlamadan bu hamle başarısızlığa mahkum sayılabilir mi?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>