Akıllı şehir projesi yüz 100 verimlilik vaat ediyor!

1

Philips Lighting yenilenebilir elektrik enerjisi için ilk önemli adımı atmaya hazırlanıyor. Akıllı şehir konseptinde büyük hamlelerden biri gerçek oluyor. Philips Lighting, akıllı şehirler için vazgeçilmez bir özellik olarak görülen dönüştürülebilir, yenilenebilir enerji alanında çalışmaları için Dubai’yi seçti.

Philips Lighting akıllı şehir kapsamında yenilebilir enerji için hamlesini yapıyor

Uzun süredir ekolojik çözümler üzerinde çalışan aydınlatma teknolojisi uzmanları REC standartlarında bir taslak hazırlamak için uzun süredir uğraşıyorlar. Böylesine titizlikle çalışılmasının en büyük nedeniyse, şirketin proje kapsamında yüzde 100‘lük bir dönüşüm sağlamak istemesi.

Bu elbette önemli bir vizyon ve şimdiden Gulf bölgesinde yapılacak olan çalışmalar merak içinde bekleniyor. Çünkü ilk kez I-REC standartlarında bir enerji yenilenmesi söz konusu olacak. 

Buradaki en büyük amaç ise 2020 yılında karbonu elektrik üretimi zincirinden tamamen çıkartmak. Eğer Philips başarılı olursa, 2020 itibariyle Gulf bölgesi elektrik üretimini yine elektrik ile yapacak. Kurulacak zincirle beraber elektrik enerjisi yüzde 100’lük geri dönüşüm oranına sahip olacak.

2025 yılında projenin hedeflediği enerji dönüşümü yüzde 75 gibi gerçekten de hayat kurtarıcı bir oran olacak. Bir yıl sonrasında ise geri dönüşüm oranı neredeyse yüzde 100’e yükselecek. Kullanılan ek enerji oranıysa yüzde 0.2 seviyesine düşecek.

Bu yeni projeyi geleceğin şehirleri ve kaynak bazlı sistemlerin ilk adımı olarak düşünebiliriz. Bakalım 2020 yılında hayata geçecek yeni elektrik sistemi bizlere ne gibi avantajlar ve tasarruflar sağlayacak?

 

 

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>