Akıllı şehirler lüks değil, ihtiyaç olacak

0

Bugün başlayan 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı, temasını “Akıllı Şebekelerin Yol Haritası” olarak belirlemiş. Akıllı şehir olmanın en önemli temellerinden birini de enerjiyi doğru ve verimli kullanmak oluşturuyor. Nüfus bu hızla artmaya devam ederse, geleneksel yöntemlerle yönetilen enerji kaynakları yakın gelecekte yetersiz kalacak. Buna bir de Birleşmiş Milletlerin 2030 tahminini ekleyin; Dünya nüfusunun yüzde 60’ı şehirlerde yaşayacak. Bu yüzden şehirlere bir yönetim elastikiyeti gerekiyor.

Akıllanan şehirler yönetim elastikiyetine kavuşuyor. Rutin hizmetlerin aksamadan devamı sağlanırken acil durumlarda yönetim elastikiyeti ile sahip olunan kaynaklar daha akıllı kullanılırken, kriz durumlarında hasarın en aza inmesi de sağlanacak. Böylece akıllı şehirler enerjiyi doğru yerde ve doğru biçimde kullanacak. Hane ve işletmelerin tüketimleri daha doğru okunup fatura edilecek.

Depart Satış Direktörü Ahmet Sinan Ekinci şehirlerde akıllı şebekelerin gittikçe artacağını, bu artışla birlikte elde edilen verinin nasıl kullanılacağı ve güvenliğin nasıl sağlanacağı noktasında daha fazla çözüm ve uygulamaya ihtiyaç duyulacağını söyledi. Ahmet Sinan Ekinci şehirlerin daha da akıllanacağını işaret ederken kriz durumlarının daha rahat yönetileceğine de dikkat çekti.

Ekinci “Etrafımızı saran dijital ağlar sayesinde hızla büyüyen hacimde veri toplamak mümkün. Asıl sorun bunların doğru yazılımlarla okunup kayıt altına alınması, akıllı şehir merkezlerinde işlenmesi, binlerce sensörden gelen veriler günlük yaşam güvenliğini arttırırken, yeni iletişim teknolojileri kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaş arasındaki koordinasyonu da arttıracak. Toplumun bilgilendirilmesi gereken durumlarda insanlara, kurumlara hızla ve aynı anda ulaşmak mümkün olacak. Bu yazılımlar, şehrin sahip olduğu kaynakları en iyi şekilde kullanmasına imkan sağlarken, kriz durumundaki hasarları da en aza indirecek. Anlık gelişmelere uyum sağlayan, yönetim elastikiyeti kazanmış Akıllı Şehirlerde olası tüm tehlikeler daha esnek ve hızlı yönetilebilecek.” dedi.

Akıllı Şehirlerde en fazla kullanılan uygulamaların yüzde 25 ile endüstriyel otomasyon olduğuna dikkat çeken Ekinci bu sektörün son 5 yılda liderliği hiç bir sektöre kaptırmadığının da altını çizdi. Ekinci “ Bu sektörü güç kaynakları, güvenlik ve eğitim takip ediyor. Özellikle güvenlik alanındaki talep oldukça dikkate değer bir artış gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>