Akıllı sözleşmeler IoT ile desteklenmeli

0

akıllı sözleşmeler IoT

New York Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, akıllı sözleşmeler IoT ile desteklenmeli. Desteklenmediği durumlarda ise bu hizmet verimsiz oluyor.

Akıllı sözleşmeler IoT ile daha güçlü

Blockchain teknolojisi, günümüzde özellikle sözleşme trafiğinde köklü bir değişim yaşatıyor. Blockchain ile sözleşmeler daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde imzalanabiliyor.

New York Üniversitesi araştırmacıları, akıllı sözleşmelere yönelik önemli bir inceleme yaptı. Araştırmacılara göre blcockchain temelli akıllı sözleşmelerin, IoT yani nesnelerin interneti cihazlarıyla birlikte kullanılması gerekiyor. Eğer bu ikili kullanım olmadığında, akıllı sözleşmelerde beklenen verimliliğin sağlanamadığı belirtiliyor.

Araştırmacılar bunu bir meyve nakliye işlemiyle açıklıyor. Blockchain teknolojsinin meyve nakliyesinde kullanmanın, yalnızca sözleşme aşamasını hızlandırdığını belirtiyorlar. Ancak IoT cihazları kullanılmayıp, meyve kaliteleri sürekli olarak ölçülmediği ve sözleşmenin buna göre düzenlenmediği bir senaryoda, akıllı sözleşmeler pek de işe yarar olmuyor.

VeChain tarafından hazırlanan bir rapora göre, blockchain ve IoT’nin birlikte kullanımı, gıda sektöründe 7 yılda 300 milyar dolar tasarruf sağlayabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>