Akıllı telefon laboratuvarı geliştirildi

0

Akıllı telefon laboratuvarı ile artık sağlık testleri yapmak mümkün. Akıllı telefon laboratuvarı, özellikle yoksul ülkelerde tam teşekküllü bir laboratuvara ulaşımın zor olduğu durumlarda önemli bir yardımcı olabilir.

Akıllı telefon laboratuvarı

Geliştirilen yeni bir akıllı telefon ekipmanı, kırsal ve yoksul bölgelerdeki bölgelerde sağlık hizmetlerinin sürdürülmesini sağlayabilir. Washington State Üniversitesi bilim insanları, kırsal, uzak ve gelişmekte olan bölgeler için gelişmiş sağlık hizmeti sunabilecek taşınabilir bir laboratuvar geliştirdi. 12 yaygın viral ve bakteriyel bulaşıcı hastalığın 771 hasta numunesi ile yapılan testlerde, standart testler ile benzer doğruluk oranına ulaşıldı. Toplamda, akıllı telefon laboratuvarı yüzde 97 ila 99.9 oranında doğru sonuç verdi.

Akıllı telefon laboratuvarı

Ortalama bir insan elinin büyüklüğünde olan cihaz, örneklerin incelenmesini sağlayan bir okuyucu ve kamera içeriyor. Elde edilen görüntüler daha sonra, pozitif veya negatif sonuçları belirlemek için bilgisayar yazılımı ile analiz ediliyor. Düşük maliyetli olan bu akıllı telefon laboratuvarındaki bileşenlerin toplam maliyetinin 50 dolar olduğu belirtiliyor. Bu sayede cihaz, kırsal ve gelişmekte olan bölgelerde geleneksel laboratuvar testlerine yararlı bir alternatif olacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>