Akıllı telefon pazarı Çin’de küçüldü

0

Akıllı telefon pazarı

Akıllı telefon pazarı son dönemde kötüye gidiyor. Teknoloji devi ülkelerden biri olan Çin’de de akıllı telefon pazarı küçülme gösterdi.

Akıllı telefon pazarı neden küçülüyor?

Araştırma şirketi IDC’nin yayınladığı bir rapora göre tekneoloji devi ülkelerden biri olan Çin’de akıllı telefon pazarında 2017 yılında yüzde 4.9’luk küçülme yaşandı.

Şirket dağılımlarına bakıldığında ise yüzde 90.9 milyon sevkiyat ile Çin’de Huawei lider şirket konumuna geldi. Huawei’yi yüzde 18,1’lik pazar payı ile Oppo ve yüzde 15.4’lük pazar payı ile Vivo takip etti. Xiaomi ve Apple, pazar payı ise sırasıyla yüzde 12.4 ve yüzde 9.3 ile ilk beş sırada aldı.

Tüketicilerin akıllı telefonlara olan ilgisindeki azalma nedeni olarak ise şirketlerin artık büyük bir yenilik yapmadığı sonucuna ulaşıldı. Yapılan anketlerde, tüketiciler şu anda kullandıkları akıllı telefonların kendi işlerini yapabilmek için yeterli olduğunu ve küçük değişimlere büyük paralar harcamak istemedikleri belirtildi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>