Akıllı uzay bavulu geliştirildi

0

Akıllı uzay bavulu

Dünyanın en genç astronotu olarak bilinen Alyssa Carson, akıllı uzay bavulu geliştirdi. Alyssa Carson bu bavulu Mars yolculuğu için tasarladı.

Alyssa Carson’dan akıllı uzay bavulu

2033 yılında Nasa’nın Mars’a gerçekleştirmeyi planladığı seyahate katılacak olan dünyanın en genç astronotu Alyssa Carson yeni bir asarıma imza attı. Carson, Horizn Studios ile ortak bir şekilde çalışarak akıllı uzay bavulu geliştirdi.

18 yaşındaki genç astronotun tasarladığı Horizn ONE isimli bavul, karbon fiber bir yapıya sahip. Bu sayede bavul şimdiye dek geliştirilen bavullardan daha esnek, sağlam ve hafif bir yapıda.  Ayrıca elektromanyetik tabanı bulunan bavul, yer çekimsiz ortamlarda taban veya duvarlara sabitlenebiliyor. Bu sayede uzay aracında bavulun sabit bir şekilde kalması sağlanıyor.

Akıllı olarak nitelendirilen bu bavul, elektronik cihazları da kablosuz olarak şarj edebiliyor. Vakumlama özelliği de bulunan bavul, eşyalar için maksimum depolama sağlıyor. Alyssa Carson’un bu bavulu Mars yolculuğunda kullanıp kullanmayacağı henüz bilinmiyor. Yeni bavul konseptinin fiyatının ise 50 bin dolar olacağı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>