Aktivistler Apple mağazalarını işgal etti

0

Dünyanın en zengin ve en çok para kazanan firması Apple, ödediği vergilerin düşüklüğü nedeniyle tepki çekmeye devam ediyor. Anavatanı ABD’de bile vergi ödemedeki cimriliği nedeniyle tepki çeken şirketin Fransa mağazaları ise aktivistlerin hedefi oldu.

Vergini öde Apple

Şirketin Fransa’daki mağazaları, “vergini öde Apple,” diye bağıran aktivistlerce işgal edildi. Fransa da dahil olmak üzere, pek çok Avrupa ülkesi Apple ve Google gibi Amerikan şirketlerinin gelirlerini İrlanda’ya kaydırarak İrlanda’daki düşük vergi oranları üzerinden vergi ödemesini daha fazla kabul etmek istemiyor ve ülkeler, “bizim ülkemizde kazanılan paranın vergisi bizim ülkemizde ödenmeli” çağrısını yapıyorlar.

Fransız maliye bakanlığı Apple’ın vergi cennetlerine 230 milyar dolar gelir transferi yaptığını öne sürüyor ve Avrupa Birliği’ne 15.5 milyar dolar vergi ödemesi gerektiğini dile getiriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>