Alcatel-Lucent’tan yeni işbirlikleri

0

AlcatelLucent, 4G LTE ultra genişbant mobil erişim ağları ve küçük hücreler (Small Cells) konusunda yeteneklerini genişletmek üzere hızla büyüyen kablosuz start-up EBlink ile ticari ve teknolojik ortaklık anlaşması imzaladı. EBlink’e 3 milyon avroluk yatırımı da içeren anlaşma, yenilikleri destekleme ve iş ivmesini hızlandırma amacını güdüyor.

Alcatel-Lucent’in müşterilerinin EBlink’in gelişmiş kablosuz çözümlerinden yararlanmasını sağlayacak olan bu anlaşma, kablosuz veriye karşı yükselen talebi karşılamak amacıyla bulut ve küçük hücreli ağların yapılarını doğru yönde geliştirerek yeni teknolojik seçimler sunulmasına imkân verecek.

Türk Telekom, XRS projesinde Alcatel-Lucent ile çalışmayı tercih etti

İletişim alanında çok hızlı gelişmeler yaşanan günümüzde yeni teknolojilerin sağladığı olanaklar, sürekli artan yoğun veri transferlerinin gerçekleştirilmesini zorunlu kılıyor. Yoğun veri transferi ve artan müşteri talepleri ile yüzleşen telekom operatörleri, daha verimli ve yüksek kapasiteli anahtarlama ve IP yönlendirme sistemlerine ihtiyaç duyuyor. Alcatel-Lucent, geliştirdiği benzersiz teknolojilerle operatörlere bu alanda destek vermeye devam ediyor.

Alcatel-Lucent ve Türk Telekom, verimli bir işbirliğine imza attılar. Alcatel-Lucent’in Türk Telekom’a sağladığı Core Router çözümü; verimlilik, enerji tasarrufu ve maliyet avantajı sağlıyor. Alcatel-Lucent’in bu çözümü, Türk Telekom’un mevcut iş süreçlerine kolaylıkla entegre edilebilen bir formatta sunuluyor.

Alcatel_Lucent001.jpg

Türk Telekom’un, IPTV, NGN, internet, kurumsal hizmetlerini taşıyan MPLS şebekesi, kurulduğu 2005 yılından bu yana büyümeye devam ediyor. İlk kurulduğu senelerde 10 Gbps arayüzlerin ana omurga için bile çok yüksek olduğu düşünülürken, bugün 10 Gbps, abone arayüzü haline gelmiş durumda. Buna paralel olarak şebekenin merkezinde 10 Gbps’den çok daha yüksek kapasitelere ihtiyaç doğmuş durumda. 7950 XRS, birim alanda çok daha fazla sayıda 100 GE arayüz imkanı sağlaması ve 400 G ve sonrası için uygun bir çözüm olmasıyla Türk Telekom’un artan ihtiyaçlarını karşılayacak.

Proje sonrasında Türk Telekom artan talepleri çok daha hızlı ve efektif bir şekilde karşılayabilecek. IP üzerinden hizmet alan tüm kişisel ve kurumsal abonelerin bu hizmeti sağlıklı bir şekilde alabilmesi, IP/MPLS şebekesinin etkin işletilmesine bağlı. Birim alanda çok yüksek arayüz ve trafik işleme kapasitesi sunduğu, minimum enerji tüketimi sağladığı, geleceğe yönelik tasarlandığı ve mevcut sistemlerle aynı işletime sahip olduğundan yeni operasyon gideri yükü getirmediği için 7950 XRS tercih edildi.

 İş ortaklarına operasyonel performans ve bütünlükten ödün vermeden çözüm sağlayan Alcatel-Lucent’ın Türk Telekom’a sunduğu hizmet ile büyüyen şebeke ve artan trafiğe paralel olarak IP/MPLS şebekeleri de büyüyecek ve bu büyümeyi karşılayan 7950 XRS gibi, yüksek kapasite ve ölçeklenme yeteneğine sahip cihazlar sayesinde cihaz sayısında azalma mümkün olabilecek. Azalan cihaz sayısına paralel olarak bağlantı sayıları azaldığı için maliyet avantajına sahip olan Türk Telekom, rakiplerine göre üst düzey bir cihaz olan Alcatel-Lucent 7950 XRS ile şebekelerini daha kolay bir şekilde işletebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>