Alcatel-Lucent Teletaş 2015 birinci çeyrek verileri

0

Alcatel-Lucent Teletaş, geçen yılın aynı dönemine göre siparişlerini %50’nin üzerinde artırdı ve net satışlarını 53,3 milyon TL’den 62,5 milyon TL’ye çıkardı. İstanbul, Ankara ve Bakü’de bulunan ofisleri ile Türkiye ve Azerbaycan’da bölgesel telekom ve stratejik endüstriler pazarlarına hizmet veren Alcatel-Lucent Teletaş’ın 2015 yılına ait 1’inci çeyrek sonuçlarında net dönem kârı 622.486TL olarak açıklanırken geçen yılın aynı döneminde 53,3 milyon TL olan ait net satışlar %17’lik artışla 62,5 milyon TL olarak kaydedildi.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Önder Sönmez, çeyrek sonuçlarıyla ilgili “Sahip olduğumuz ileri teknoloji ürün ve kapsamlı uzmanlık hizmetlerimizle, Türkiye ve Azerbaycan pazarındaki müşterilerimizin iş gereksinimlerini en etkin, en hızlı ve en verimli çözümlerle karşılayarak onlara daha yüksek değer katmayı hedefliyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda güçlü büyümemizi bu çeyrekte de sergiledik. Petrol fiyatlarının yarı yarıya düştüğü, EUR/USD paritesinin dip yapmaya devam ettiği bir ortamda aldığımız siparişlerimizi geçen yıla göre %50’den daha yüksek oranda artırdık, net satışlarımız da %17 oranında arttı. Hem telekom hem de dikey pazarlarda geçen yıl başlattığımız iş ortakları ile çalışma planımızı 2015 yılında da arttırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Alcatel Lucent Teletaş’ın parçası olduğu Alcatel Lucent Grubu da 2015 yılı 1. Çeyrek sonuçlarını açıkladı.

· Grup gelirleri, gelecek nesil ürünlerden gelen %25’lik güçlü büyümeyle, geçen yıla göre %12 arttı. Sabit döviz kurunda grup gelirleri, yönetimsel servisler hariç, sabit parametrede %2 düşerken gelecek nesil ürün gelirleri %9 artış gösterdi.

· Brüt kâr oranı geçen yıla göre 230 baz puan artarak %34,6’ya yükseldi.

· Ayarlanmış faaliyet geliri iki katını aşarak 82 milyona çıktı. Böylece, 2014’ün ilk çeyreğinde 140 baz puan olan faaliyet kârı, 2015 ilk çeyreğinde %2,5 oranında yükseldi.

· 2014’ün ilk çeyreğinde 66 milyon Euro olan serbest nakit akışı 2015’in ilk çeyreğindeki 332 milyon Euro olarak büyük bir artış gösterdi.

Alcatel-Lucent’ın 2015 birinci çeyrek sonuçları, Kuzey Amerika’daki eskiye nazaran daha yumuşak olan harcama ortamına rağmen, gelecek nesil gelirlerinde güçlü büyümeye, kârda ve serbest nakit akışında devam eden gelişmeye işaret ediyor.

Gelecek nesil ürünleri gelirinde büyük artış
Alcatel-Lucent’ın grup gelirleri, gelecek nesil ürünlerde %25’e varan güçlü büyümeyle, yönetimsel servisler hariç, sabit parametrede, geçen yıla göre %12 oranında arttı. Grup gelirleri, sabit kurda, yönetimsel servisler hariç, sabit parametrede %2’lik düşüş kaydederken gelecek nesil ürün gelirleri %9 yükseldi. Farklı iş kollarında sağlanan karlılık ve Erişim segmentindeki yazılım satışlarının beklenenden fazla bir oranda gerçekleşmesi nedeniyle, bu çeyrekteki brüt kâr, geçen yıla göre 230 baz puan artarak toplam gelirlerin %34,6’sını oluşturdu. Alcatel-Lucent’ın özellikle IP Routing ve IP Transport’taki çeşitlendirme stratejisini hızlandırmak için bu çeyrekte, yeni pazarlamada ve Ar-Ge girişimlerinde sabit gider tasarrufuna yeniden yatırım yapıldı. 2015 yılı için sabit gider tasarrufu konusunda belirlenen 950 milyon Euro hedefi yeniden teyit edildi.

Faaliyet geliri 82 milyon avro
Faaliyet harcamaları, güncel kurda, geçen yıla göre %12 arttı. Bu oran, pazarlama ve Ar-Ge’deki tasarrufların tamamına yeniden yatırım yapıldığından sabit kurda temelde sabitti. Ayarlanmış faaliyet geliri, 2014’ün ilk çeyreğinde gelirlerin %1,1’i olarak kaydedilen 33 milyon Euro ile karşılaştırıldığında, bu çeyrekte gelirlerin %2,5’ini oluşturarak 82 milyon Euro olarak kaydedildi. Çekirdek şebeke faaliyet gelirleri, geçen yıla ait gelirlerin %7,1’ini oluşturuyordu ve 96 milyon Euro’ydu. Bu yıl ise bu oran Japonya ve Kuzey Amerika’daki daha yumuşak harcama ortamına ve ürün karışımındaki çeşitliliğe bağlı olarak gelecekteki büyüme için yeniden yapılacak yatırımları yansıttı ve %2,8 olarak kaydedildi. Çekirdek şebeke faaliyet geliri 33 milyon Euro oldu. Erişim faaliyet gelirleri ise, geçen yıla ait gelirlerin % -2,4’ ünü oluşturan 37 Milyon Euro’luk kayıptan sonra bu yıl, Sabit Erişimdeki güçlü katkının devam etmesi ve Kablosuz ve Yönetimsel Servislerdeki ilerleme sayesinde, gelirlerin %3,8’ini oluşturarak 67 milyon Euro’yu buldu.

Raporda belirtildiği üzere, geçen yılın aynı döneminde 73 milyon olan Grup payındaki net zarar, 2015’in ilk çeyreğinde 72 milyon Euro olarak kaydedildi. Faaliyet gelirlerindeki iyileşme ve daha düşük olan finansal giderler, geçen yıla ait çeyrekte ABD’de ertelenmiş vergi varlıklarının aktive edilmesiyle artan gelir vergisi sayesinde dengelendi. Geçen yılın aynı döneminde 66 milyon Euro olan serbest gelir akışı, 332 milyon Euro’ya çıktı. Operasyonel olmayan nakit akışı sağlayan unsurların birbirini dengelemesi sonucu artan faaliyet gelirlerindeki nakit hareketi bu artışta etkili oldu.

Michel Combes: “Shift Plan sayesinde kâr ve nakit akışında gelişmeyi sürdürüyoruz”
Sonuçlar hakkında yorumlarda bulunan Alcatel-Lucent CEO’su Michel Combes, “2015’in ilk çeyreğine ilişkin sonuçlarımız yalnızca gelecek nesil ürünlerdeki güçlü büyümemizi göstermiyor, aynı Alcatel-Lucent’ın değişerek daha dayanıklı bir organizasyon oluşturmak için sarf ettiği eforu da gözler önüne seriyor. Kâr ve nakit akışında devam eden gelişme, sağladığımız iyileştirmelerin kanıtını oluşturuyor. 2015 yılındaki pozitif nakit akışı hedefimize ulaşmamızı sağlayan kararlılığımızı yansıtan Shift Planı uygulamak, her zaman için en önemli önceliğimiz olmaya devam edecek. Bu sonuçlar, Nokia ile birleşmemize hazırlık yapma konusunda olduğu gibi, hedeflerimizi başarılı bir şekilde uygulamamızın yolunu da açıyor” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>