Çinli Yemeksepeti’ne milyar dolarlık yatırım

0

Türkiye’de en çok konuşulan startup atılımı, Delivery Hero’nun yarım milyar dolarlık Yemeksepeti alımı olmuştu. Şimdi ise bir benzer gelişme uzak topraklarda, Çin’de yaşanıyor. Yemek siparişlerine farklı bir model getiren Ele.me adlı Şanghay merkezli startup, e-ticaret devi Alibaba’dan 900 milyon dolarlık yatırım aldı. TechCrunch haberine göre bir 125 milyon dolarlık yatırım da, Alibaba’nın finans kanallarından Ant Financial üzerinden yapıldı.

Normalde evlere ve iş yerlerine paket hazırlamayan restoranlardan sipariş verme olanağı sunan Ele.me 2008 yılından bu yana hizmet veriyor. Alibaba yaptığı bu yatırımla birlikte şirketten yüzde 27,7 hisse aldı. Son yatırımı baz aldığımızda, daha önce 2,34 milyar dolar pazar değerine sahip olan şirketin güncel değeri 4,5 milyar dolara ulaştı.

Yemek sipariş pazarı son dönemde hem yeni startup’lar hem de eski oyuncuların sert rekabetine tanık oluyor. Yemeksepeti’ni satın alan Delivery Hero’nun yanı sıra Deliveroo, JustEat, Take Eat Easy ve Hungry House gibi pek çok şirket, en karlı iş modelini kurgulayıp hem restoranları hem kullanıcıları kendi tarafına çekmek için çalışıyor.

Alibaba yemek teslimatı işine girer mi?

Öte yandan Edison Investment Research adlı analiz şirketi, geçtiğimiz ay yaptığı uyarıda yemek sipariş işinin çökmeye başladığı konusunda yatırımcıları uyarmıştı. Açıklamaya göre bu alana kayan her startup, kullanıcı kitlesini büyütmeye çalışırken “ekonominin temel dinamiklerini” unutuyor.

Yemek teslimatı yapan girişimlerin önündeki en büyük engel ise, gelişmekte olan pazarlarda işçi giderlerinin yüksek olması şeklinde yorumlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>