Alibaba işletme kaybı bildirdi

0

Alibaba işletme kaybı

Piyasa düzenleyicisinin rekor seviyede ceza vermesinin ardından Alibaba işletme kaybı bildirdi. 3 aylık kayıp, Alibaba’yı zor durumda bıraktı.

Alibaba işletme kaybı ile gündemde

Çin’in en iyi e-ticaret platformu Alibaba, ülkenin piyasa düzenleyicisinin rekor tekel karşıtı para cezası vermesi nedeniyle, 2014’te halka açılmasından bu yana ilk üç aylık işletme kaybını açıkladı.

Şirket salgın nedeniyle e-ticarete olan ilginin artmasın nedeniyle 2022’de yüksek bir gelir hedefliyordu. Ancak yaşanan son olay, şirketin kayıp yaşamasına neden oldu ve ABD borsasında yaklaşık yüzde 3’lük düşüş görüldü.

Alibaba’nın bağlı olduğu kuruluş Ant Group Nisan ayında rekabete aykırı iş uygulamaları nedeniyle 2.8 milyar dolar para cezasına çarptırıldı. Ant Group bununla birlikte 37 milyar dolarlık halka arzını askıya aldı. Bu ceza şirkete 1.19 milyar dolar işletme zararına da neden oldu.

İcra Kurulu Başkanı Daniel Zhang kazanç çağrısında, “Ceza Kararı, bir platform ekonomisi ile toplum arasındaki ilişkinin yanı sıra sosyal sorumluluklarımız ve taahhütlerimiz üzerine düşünmemiz için bizi motive etti” dedi. Alibaba 2020 yılı Mart ayında 144.12 milyar dolarlık yıllık gelir tahmininde bulundu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>