Techinside Google News
Techinside Google News

Alibaba ve Amazon’un küresel e-ticaret savaşı

İki internet devi arasında kıyasıya bir savaş var giderek büyüyecek gibi görünüyor. Tarafların avantajları ve dezavantajları neler? Yakından bakıyoruz.
- Advertisement -

21,8 milyar dolarlık halka açılımıyla Alibaba, Amazon’un ve Ebay’in toplamından daha değerli hale gelerek e-ticaretin yeni lideri oldu. Toptan, perakende, grup satınalma ve ödeme sistemleri alanlarında faaliyet gösteren Alibaba’nın CEO’su Jack Ma’nın uluslararası hedefleri ise sır değil.

Peki, Amazon’un Amerika ve Avrupa’daki tahtını sarsan Alibaba ne kadar başarılı olabilir? Amazon Alibaba’nın evinde üstünlük kurabilir mi? Savaş henüz yeni başlasa da, Forbes eldeki verilere bakarak tahminlerde bulunduğu bir analiz yayınlamış.

İlk olarak, iki şirketin arasında benzerlikler mevcut. İkisinin de büyük bir kullanıcı kitlesi ve çok çeşitli ürünlerin uygun fiyatlardan satıldığı platformları var. Ancak benzerlikler burada bitiyor. Alibaba doğrudan satıştan ziyade alıcı ve satıcıları buluşturan bir platform olarak öne çıkıyor. Direk olarak satış yapmadığı ve mallarını saklamak için devasa depolara ihtiyacı olmadığı için kâr marjı inanılmaz yüksek: yaklaşık yüzde 40. Geliri ise son çeyrekte 2 milyar $ seviyesindeydi.

Amazon.com Fulfillment Center

Amazon ise geleneksel perakendeciliğe yakın bir model izliyor. Devasa boyutlarda dağıtım merkezleri var ve kullanıcılarına direk olarak ürünleri kendisi satıyor. Bu model ona müşteri deneyimi ve ilişkilerinde inanılmaz bir üstünlük sağlasa da, çok büyük altyapı yatırımları gerektirmesi ve çok fazla sayıda çalışan istihdam etme gerekliliği kar marjını oldukça düşürüyor.

alibaba-com

Amazon ve Alibaba’nın e-ticaret platformları kendi marketleri için özel olarak optimize edilmiş durumda. Alibaba Çinli kullanıcıların ihtiyaçlarını tam olarak bilirken, Amazon lojistik ve tedarik zincirinde uzmanlaşmış durumda. Ancak iki devin de pazara özel modellerini birbirlerinin pazarlarına uyarlaması oldukça zor görünüyor. Özellikle Amazon’un Çin’de operasyona başlaması için Çinli müşterileri kendinden çok daha iyi tanıyan bir rakipten pazar payı kapabilecek strateji geliştirmesi dışında milyarlarca dolar altyapı harcaması yapması ve dağıtım kanalları kurması gerekiyor. Alibaba ise Amazon’un güçlü markası ve batı piyasasına özel tedarik zinciri karşısında güçsüz durumda.

Peki, ikili dünyayı nasıl etkisi altına alabilir? Özellikle rakip marketler için etkili, yenilikçi stratejiler geliştirmeleri gerekiyor. Alibaba Çin’de e-ticaret penetrasyonu hala yüksek seviyelerde olmadığı için oraya yatırımlarına devam edebilir. Bulut bilişim, dijital ürünler ve lojistik yeteneklerini geliştirmek için satınalmalar da yapacaktır. Amazon ise Çin ve Hindistan’daki marketlere yerel e-ticaret şirketlerini satın alarak girecektir.

İkili arasındaki savaş pek çetin geçecek gibi gözükse de, günün sonunda kazanan yine son kullanıcılar olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir