Alibaba yapay zeka çalışmalarına devam ediyor

0

Alibaba yapay zeka

Alibaba son yıllarda yaptığı girişimlerle e-ticaret şirketi olmanın çok daha ötesine geçti. Alibaba yapay zeka ile korona virüsü tespiti için yeni bir çalışmaya imza attı.

Alibaba yapay zeka korona tespiti yapacak

E-ticaret sektöründe dünyanın liderlerinden biri olan Alibaba, bu başarısını farklı sektörlerde de sürdürmek için çalışıyor. Özellikle yapay zeka çalışmalarına odaklanan Alibaba, bu alanda yenilikçi girişimlerine devam ediyor.

Alibaba tarafından yapılan yeni bir açıklamada, korona virüsü COVID-19’un tespiti için yeni bir yapay zeka sistemi geliştirildiği duyuruldu. Bu yapay zekanın, göğüs taramalarını kullanarak yüzde 96 doğruluk oranıyla tespit yapabildiği belirtiliyor. Üstelik bu virüs tespit işleminin yalnızca 20 saniye gibi kısa bir sürede tamamlandığı belirtiliyor.

Yapılan testlerde 300 farklı görüntü için taramaların ve değerlendirmenin yaklaşık 20 dakika sürdüğü, böylelikle tarama çalışmalarında geçen sürenin çok daha kısaldığı vurgulandı.

Şu anda yaklaşık 100 sağlık tesisinde kullanılmaya başlandığı belirtilen yapay zeka sisteminin, 5 bin korona virüsü vakasından alınan görüntülerle eğitildiği belirtiliyor. Tüm dünyada endişeye neden olan korona virüsü için Alibaba tarafından bu tip bir çözümün gelmesi, sağlık çalışanlarına önemli bir kolaylık sağlayacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>