Techinside Google News
Techinside Google News

Alibaba’nın halka arzı kimi zengin edecek?

Alibaba hisseleri yakında halka açılacak. Alibaba'nın 150 milyar dolar üzerinde bir piyasa değeri ile 20 milyar dolarlık gelir elde etmesi bekleniyor.
- Advertisement -

Alibaba Çin merkezli dünyanın en büyük B2B çevrimiçi pazar yerlerinden birisi. Yakında halka arzı gerçekleşecek ve hisselerinin 60 ila 66 dolar arasından satılacağı tahmin ediliyor. Alibaba’nın halka arzdan toplam 20 milyar dolara yakın gelir elde etmesi bekleniyor ki bu durumda Alibaba’nın piyasa değeri 160 milyar dolar civarında olacak.

Pek çok finansal uzman bu halka arzın bir balon olmadığı ve hisse değerlerinin zamanla yükseleceği yönünde fikir belirtirken esas soru Alibaba’nın bu değerlemesi sonrasında pastadan kimin büyük payı alacağı. Cevap şaşırtıcı olabilir;

Alibaba’nın en büyük hissedarlarından birisi Yahoo. Yahoo’nun Alibaba’da yüzde 22,6’lık bir hissesi bulunuyor. Ancak Yahoo en büyük hisse sahibi değil. Alibaba’nın en büyük hissedarı yüzde 34,4 ile bir Japon Telekom firması olan SoftBank. SoftBank Alibaba’daki yatırımını bundan 14 yıl önce gerçekleştirmişti.

Aslında bu durum özellikle Çin merkezli bir firma olan Alibaba için aynı zamanda bir handikap oluşturuyor zira tarihi geçmişi nedeniyle Çin ile ilişkileri iyi olmayan Japonya merkezli bir firmanın büyük hissedar olması Çin’de hoş karşılanan bir durum değil.

Günün sonunda Çin merkezli Alibaba’nın yüksek rakamlar ile halka arzı ve değerinin yükselmesi Japon ve Amerikan şirketlerine yarayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir