AliPay Çin’in dışına çıktı

Çin’in Amazon’u kabul edilen Alibaba’nın dijital ödeme alt yapısı AliPay, ceografik olarak “Batıda” sayılmasa da Batı dünyasının Doğu’daki üyelerinden Avustralya’ya erişmeyi başardı.

Avustralya’nın büyük bankalarından Commonwealth Bank of Australia ile ortaklık açıklayan Alibaba servisi bundan sonra Avustralya’da da kullanımda olacak.

Batılı rakiplerine Çinli alternatif

Apple Pay, Android Pay ve Samsung Pay gibi popüler dijital ödeme servislerine rakip olacak Çinli ödeme servisi aynı zamanda çok popüler bir e-ticaret servisi olan AliExpress üzerinden alışveriş yapmayı da kolaylaştırıyor. AliExpress, Çinli üreticilerin mallarını batılı tüketicilere satmak için hizmet veren devasa bir e-ticaret servisi ve Çin’in batıya mal ihracatının de önemli bir parçası haline gelmiş durumda.

AliPay’ın Avustralya’da hizmete girmesinin bir önemli nedeni de her hafta bu ülkeyi ziyaret eden 20 bin kadar Çinli turistin bulunması. Yılda 1 milyon Çinli turistin ziyaret ettiği Avustralya da Commonwealth Bank of Australia sayesinde Çinli turistler AliPay hesaplarını kullanarak mağazalarda çok daha kolay alışveriş yapabilecekler.

Alibaba için şimdi yeni hedef batı medeniyetinin diğer ülkelerine sıçramak. Bu da Apple ve Google için Çin’in dev şirketleri ile yaşayacakları ağır rekabete bir adım daha yaklaşmaları anlamını taşıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz