ALJ Finans’ta METRIC farkı

0

Finansman sektöründe hız ve esneklik dolayısı ile zaman yönetimi büyük önem taşıyor. ALJ Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’nin otomotiv kredilerinde uzman kardeş kuruluşu ALJ Finansman A.Ş., 2013 Mayıs’tan bu yana sektörde hizmet veriyor.

Yeni kurulan bir şirket olması itibariyle tüm sistem altyapısını sıfırdan yapılandıran ALJ Finansman A.Ş., iş birimleri ve yöneticilerini eşit derecede tatmin edecek, tek bir kaynak veri ambarından doğru, hızlı ve dinamik raporlar üretebilecek bir iş analitikleri altyapısı oluşturmaya karar verdi. Yönetim ve iş birimleri tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde analizlerin yapılması, dataların, zaman ve değişkenlik boyutlarında konsolidasyonunun sağlanabilmesi ve üretilen sonuçlar doğrultusunda dinamik stratejilerin uygulanabilmesi amacıyla iş zekası platformu METRIC danışmanlığında geliştirildi.

Kapsamlı raporlama altyapısı
ALJ Finans’ın hızlı, kaliteli ve ihtiyaca uygun hizmet anlayışına paralel olarak, iç ve dış müşteriler için hazırladığı ALJet isimli Başvuru ve Kredi Yönetim Sistemi dahilinde, uçtan uca analitik ve tarihsel verilere ulaşmanın yanı sıra; kredi başvuru sürecinden, sorgulama, değerlendirme, kullandırım, kredi sonrası destek hizmetleri süreçlerini kapsayan, buna ek olarak tahsilat ve finansman yapılarını da içeren bir raporlama altyapısının oluşturulması, şirket için kritik önem taşıyordu.

Şirkete ait kurumsal veri ambarının oluşturulması için ETL süreçlerinde SAP DataServices tercih edildi. Tüm raporlama ihtiyaçlarını karşılayacak bir mantıksal ara katman oluşturmak için SAP Information Design Tool kullanıldı. Farklı analiz ihtiyaçlarına yönelik farklı arayüzlerin kullanıma alınması sağlanırken, üst yönetim raporlaması için SAP Dashboard, SAP Explorer ve SAP Mobile BI, şirket içi statik ve Ad-Hoc raporlama için SAP WebIntelligence kullanıldı.

METRIC Yönetici Danışman Abdullah Çekin
METRIC Yönetici Danışman Abdullah Çekin

METRIC Yönetici Danışman Abdullah Çekin ise şöyle konuştu: “SAP çözümleriyle, müşterilerimizin iş ihtiyaçlarına uygun çözümler sağlamasının yanında, farklı sektörlere yönelik ürün yelpazemizle de kurumsal çözüm ve altyapılar sunuyoruz. Gelişen teknoloji dünyasına uyum sağlamış entegre bir platform oluşturmalarına yardımcı oluyoruz. Bu ortaklıkla ALJ Finans’ın özellikle yeni gelişen teknoloji trendlerine uyum sağlayarak, mobil platformlar üzerinden de kullanılabilecek performans yönetimi altyapıları oluşturmayı hedefledik. Önümüzdeki dönemde oluşturulan raporlama altyapısını daha da geliştirerek yeni raporların üretilmesini sağlamayı planlıyoruz. Ayrıca rapor analizlerinin mobil olarak Satış Saha Yönetimi’nde de etkin kullanılmasına paralel çalışmaları gündeme alıyoruz. Oluşturulan iş zekası ile entegre sunulabilecek farklı hedeflere yönelik kurumsal performans yönetimi yapısını geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>